Blog

Cariscreen

Jako pierwsi w Krakowie i w całej Małopolsce wprowadziliśmy do diagnostyki i leczenia próchnicy zębów aparat „CariScreen Meter” oraz preparaty CariFree. Obecnie jest to najdoskonalszy sposób profilaktyki, diagnostyki i zwalczania próchnicy, szczególnie u kobiet w ciąży – daje 95% skuteczności wg badań naukowych i jest najskuteczniejszym sposobem obrazującym stan infekcji próchnicą w całej jamie ustnej, a nie tylko w zakresie pojedynczego zęba.

Jak leczy się próchnicę zgodnie z zasadami CariFree?

Sposób leczenia próchnicy wynika z faktu, że jest to bakteryjna infekcja jamy ustnej. Dlatego nawet, jeśli wyleczy się wszystkie ubytki, i postępuje jedynie zgodnie z zasadami standardowej higieny jamy ustnej, to i tak patogenny biofilm pozostaje, co w konsekwencji prowadzi do powstawania nowych ubytków próchnicowych w zębach.
Dlatego też właściwe leczenie stomatologiczne powinno się składać z równoczesnego:
– leczenia ubytków w zębach standardowymi metodami oraz
– leczenia patogennego biofilmu jamy ustnej preparatami CariFree.

Kto i kiedy powinien poddać się leczeniu zgodnie z zasadami terapii CariFree?

Każdy i w każdym momencie, obojętnie czy jest w trakcie leczenia doraźnego standardowymi metodami, czy też właśnie to leczenie zakończył. Szczególnie ważne jest podjęcie leczenia przez kobiety w ciąży tak, aby nie przekazywały dzieciom patogennego biofilmu bakteryjnego.

Jakie są zasady terapii CariFree?

Zasady terapii powstały kilka lat temu na Światowym Kongresie Minimalnie Inwazyjnej Stomatologii (WCMID), skupiającym wielu wybitnych lekarzy praktyków, naukowców oraz badaczy biotechnologii, którzy postawili sobie za cel walkę z chorobami jamy ustnej w sposób ściśle medyczny, a nie tylko objawowy. Terapia została przebadana naukowo przez wiele ośrodków naukowych m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i Japonii.

Podstawą w terapii CariFree są:

  • wywiad ogólnolekarski i stomatologiczny przeprowadzony w oparciu o kartę oceny ryzyka próchnicy CRA (caries risk assessment) odmienną dla dzieci i dorosłych,
  • badanie z użyciem „CariScreen Meter”,
  • leczenie medyczne preparatami CariFree,
  • leczenie doraźne standardowymi metodami (usuwanie próchnicy z zębów, odtwarzanie kształtu i funkcji zębów, uzupełnianie brakujących zębów).

Co to są preparaty CariFree?

Preparaty Carifree to specjalistyczne środki o składzie odmiennym od standardowych preparatów do higieny jamy ustnej i jedyne w sprzedaży, które posiadają opatentowaną technologię pH+. Ich działanie pozwala na:

  • kontrolowanie biofilmu flory próchnicogennej jamy ustnej
  • wzmacnianie struktury zębów
  • stworzenie optymalnego środowiska (o wysokim pH), w którym fluor i inne substancje wzmacniające struktury zębów mogą skutecznie działać, a bakterie wywołujące próchnicę nie mogą się rozwijać

Są zróżnicowane pod względem wskazań, różne dla niemowląt, dzieci oraz dorosłych i są to:

  • środki lecznicze, które niszczą patogenny biofilm jamy ustnej
  • środki profilaktyczne, które stymulują wytworzenie zdrowej flory bakteryjnej w jamie ustnej

Skład preparatów Carifree:

Carifree_skład