Blog

Uśmiechnij się

Czy można się uśmiechać nie pokazując zębów?

Niewątpliwie można. Można nawet dzięki takiemu uśmiechowi stać się sławną tak jak florencka patrycjuszka La Gioconda, znana bardziej jako Mona Lisa. Według niektórych jej uśmiech to w istocie efekt porażenia nerwu twarzowego, według innych natomiast konsekwencja… braku przednich zębów. Niewątpliwie jednak budzi niepokój. Wielu ludzi uważa go za nerwowy, nieszczery, jakby wymuszony… Ponieważ aby śmiać się naprawdę szczerze, nie sposób nie pokazać swoich zębów.

Uśmiech radosny, beztroski, ujmujący, promienny, naturalny podczas każdego z nich mimowolnie i nieświadomie rozchylamy usta pokazując zęby, choćby odrobinę. Uśmiech rozjaśnia twarz nawet osobom o nadzwyczaj przeciętnej urodzie, zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności. Ładny i zdrowy – dodaje pewności siebie, wzmacnia poczucie własnej wartości.

Psychologowie twierdzą, że piękny i zdrowy uśmiech to połowa sukcesu w sferze komunikacji międzyludzkiej, zwłaszcza w kontaktach z nowopoznanymi osobami.

Uśmiechnij się zdrowo!

Wszelkie stany zapalne w obrębie jamy ustnej, szczególnie zębów i dziąseł zwiększają ryzyko przeniesienia infekcji na cały organizm. Niebezpieczne są w tym przypadku zapalenia miazgi zęba (zgorzel), zmiany zapalne w okolicy korzenia zęba, a najbardziej stany zapalne dziąseł i przyzębia.

Odpowiedzialny jest za to określony rodzaj bakterii (paciorkowce beta-hemolityczne), które z ogniska zapalnego w jamie ustnej (tzw. pierwotnego) poprzez naczynia krwionośne dostają się do innych narządów, będących ogniskiem wtórnym, powodując ich uszkodzenie, tzw. choroby odogniskowe.

Należą do nich między innymi następujące schorzenia:

  1. choroby sercowo-naczyniowe tj. infekcyjne zapalenie wsierdzia i zastawek serca, zawał serca, zapalenie żył, miażdżyca tętnic obwodowych i naczyń wieńcowych, nadciśnienie tętnicze
  2. schorzenia nerek tj. kłębuszkowe zapalenie nerek
  3. schorzenia oka tj. stany zapalne gałki ocznej i tkanek oczodołu
  4. schorzenia układu nerwowego tj. udar mózgu, ropnie mózgu i móżdżku, ropne zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
  5. ropnie narządów miąższowych, np. wątroby, płuc
  6. wstrząs septyczny
  7. choroba reumatyczna

Dodatkowo zgodnie z ostatnimi doniesieniami naukowymi istnieje też związek pomiędzy przewlekłym stanem zapalnym przyzębia a przebiegiem wielu chorób, przede wszystkim:

  1. cukrzycy
  2. miażdżycy
  3. chorób dróg oddechowych, głównie zapalenia płuc oraz przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli i płuc

Stwierdzono również, że osoby z zaawansowaną i średniozaawansowaną chorobą przyzębia mają większe ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. Dlatego bardzo istotne jest systematyczne dbanie o profilaktykę chorób dziąseł i naturalnego uzębienia. Oczywiście nie każdy stan zapalny w obrębie jamy ustnej musi od razu skutkować wystąpieniem choroby odogniskowej.

Przyjdź do nas i porozmawiaj – nie ma takiego problemu, którego nie moglibyśmy rozwiązać.

Serdecznie zapraszamy.