Blog

Wpływ kawy na zęby

Wpływ-kawy na zęby

Wpływ kawy na zęby

Pijąc kawę musimy liczyć się z pewnymi negatywnymi konsekwencjami:

  • Po pierwsze kawa może uszkodzić nasze zęby ze względu na jej kwaśny odczyn (kwaśne pH) – to sprzyja namnażaniu się bakterii próchnicotwórczych, a w konsekwencji rozwojowi próchnicy. Dodatkowo tworzy szorstki, lepki nalot na zębach, który tym bardziej sprzyja przyklejaniu się bakterii i rozwojowi próchnicy,
  • Po drugie istotna jest temperatura wypijanej kawy – zarówno bardzo wysoka jak i bardzo niska. Bardzo gorąca kawa może poparzyć błony śluzowe w jamie ustnej, a bardzo wysoka i bardzo niska z kolei przyczynia się do powstawania pęknięć szkliwa, a te w dalszej kolejności mogą prowadzić do odłamywania się fragmentów szkliwa.
  • Po trzecie polifenole zawarte w kawie powodują nieestetyczne przebarwienia zębów, powstawanie plamy i zażółcenia szkliwa zębów.
  • I po czwarte w końcu kawa wykazuje duże zdolności wypłukiwania wapnia z organizmu, a więc również ze szkliwa zębów. Przyczynia się tym samych do tego, że są one bardziej podatne na działanie bakterii i szybciej rozwija się w nich próchnica.

Wpływ kawy na zęby – czy jest naprawdę taki szkodliwy dla zębów?

Zgodnie z przeprowadzonymi przez American Chemical Society badaniami kawa wykazuje działanie antybakteryjne, w związku z czym przyczynia się wręcz do zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy czy chorób dziąseł.

Co można zrobić oprócz rezygnacji z picia kawy lub picia kawy przez słomkę?

Oczywiście ciężko jest sobie odmówić picia kawy. Można ją pić przez słomkę, ale to też dla niektórych stanowi swego rodzaju „profanację” picia kawy… Można też dolać do kawy trochę mleka, które w pewnym stopniu zneutralizuje obecne w niej kwasy, zmniejszy ryzyko powstawania przebarwień i uzupełni wypłukiwany wapń.

W pierwszej kolejności trzeba jednak zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Stosowanie odpowiednich szczoteczek do zębów, past do zębów, szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych, nici dentystycznych i płukanek jest podstawą. Podstawą jest również stosowanie ich regularne, a więc nie tylko rano i wieczorem, ale po każdym posiłku i po każdym wypiciu napoju. W przypadku kawy dopiero po ok. 30 minutach od jej wypicia, ze względu na chwilowe osłabienie szkliwa.

Koniecznie trzeba zadbać o regularne, przynajmniej raz na 6 miesięcy, profesjonalne zabiegi higienizacyjne wykonywane w gabinecie przez lekarza stomatologa. Można je dodatkowo poszerzyć o zabiegi stomatologii estetycznej, tj. wybielanie zębów nakładkowe, czy wybielanie lampą Beyond przez lekarza stomatologa.