Blog

Wpływ wina na zęby

Wpływ-wina

Wpływ wina na zęby

Nie ma chyba osoby, która nie napiłaby się choć od czasu do czasu kieliszka dobrego wina. Tylko jaki ma to wpływ na nasze zęby?

Dobre wiadomości są takie, że polifenole zawarte w winie działają na bakterie znajdujące się w jamie ustnej, szczególnie te wywołujące próchnicę, jak również na bakterie powodujące ropne stany zapalne gardła, Poza tym czerwone wino ma własności przeciwzapalne i chroni przed chorobami dziąseł (przyzębia).

Są też oczywiście złe wiadomości. Po pierwsze regularne spożywanie wina może uszkodzić szkliwo zębów ze względu na odczyn kwaśny (pH kwaśne), który powoduje rozpuszczanie wapnia zawartego w szkliwie. W konsekwencji poprzez uszkodzone powierzchnie szkliwa zębów bakterie próchnicotwórcze mają korzystniejsze warunki do namnażania się, do dalszego uszkadzania zębów i rozwoju próchnicy. Szczególnie niekorzystnie działa tu piwo, whisky i białe wino.

Po drugie wino, szczególnie czerwone i różowe, powoduje ciemnienie zębów oraz powstawanie przebarwień na powierzchni szkliwa.

Po trzecie wino sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego, który ma swój udział w powstawaniu nie tylko chorób zębów (próchnicy, nadwrażliwości), ale również przyczynia się do powstawania i rozwoju chorób dziąseł i przyzębia dookoła własnych zębów (periodontopatia), jak też dookoła implantów (tzw. periimplantitis).

Po czwarte wino przyczynia się do występowania erozji zębów, czyli uszkodzenia jego powierzchni najpierw szkliwa, a w dalszej konsekwencji także zębiny. Odsłonięcie z kolei zębiny wywołuje nadwrażliwość zębów, co w dużym stopniu przeszkadza w spożywaniu gorących lub zimnych napojów.

Co można zrobić, oprócz oczywiście niespożywania wina?

Jest kilka metod zaradczych: te, które możemy wykonać sami w domu i te, które musi wykonać lekarz stomatolog w gabinecie. Zacząć można od spożywania wina z posiłkami, które częściowo chronią powierzchnie zębów przed winem.  Można po spożyciu wina przepłukać jamę ustną wodą, która ma wyższe pH (niektóre wody mineralne, zwykła przegotowana woda) lub mlekiem, które również ma wyższe pH, a dodatkowo ma jony wapnia i fosforu, Można wino przegryzać serem, który stymuluje wydzielanie śliny podnoszącej pH w jamie ustnej.

Higiena jamy ustnej powinna być zwiększona (szczotkowanie, nitkowanie, płukanie) i wzbogacona o pasty do zębów zawierające składniki remineralizujące szkliwo zębów. Ważne, aby szczotkować zęby nie wcześniej jak po 30 minutach od spożycia wina.

Koniecznie trzeba zadbać o regularne, przynajmniej raz na 6 miesięcy, profesjonalne zabiegi higienizacyjne wykonywane w gabinecie przez lekarza stomatologa. Można je dodatkowo poszerzyć o zabiegi stomatologii estetycznej, tj. wybielanie zębów nakładkowe, czy wybielanie lampą Beyond przez lekarza stomatologa.