Blog

Napoje energetyczne i zęby

Energy drink canNapoje energetyczne i zęby

Napoje energetyczne mają nam zagwarantować lepszą wydolność psycho-fizyczną, mają być lekarstwem na małą ilość snu i mają pomóc ludziom aktywnym przekroczyć kolejne granice swoich możliwości.

Naukowcy z Alton przebadali poziom kwasowości (pH) 13 napojów izotonicznych oraz 9 napojów energetycznych dostępnych na rynku amerykańskim. Okazało się, że poziom pH był różny i zależał nie tylko od producenta, ale również od smaku danego napoju.

Badania pokazały, że napoje energetyczne i zęby nie idą niestety w parze. Z powodu ich niskiego kwasowego pH przyczyniają się do obniżenia pH śliny w jamie ustnej, a w dalszej konsekwencji do nieodwracalnego uszkodzenia, tak zwanej erozji szkliwa zębów. W efekcie uszkodzone zęby wykazują zwiększoną nadwrażliwość i są bardziej podatne na próchnicę.

Co więcej, oznaki zniszczenia szkliwa były widoczne już po pięciu dniach, przy czym wykazano średnio dwukrotnie większą szkodliwość napojów energetycznych niż izotonicznych. Pijąc tego typu drinki dosłownie płuczemy swoje zęby w kwasie.

Badanie polegało na zanurzaniu próbek szkliwa ludzkich zębów w każdym z drinków przez 15 minut. Następnie próbki te były pozostawiane na 2 godziny w sztucznej ślinie. Cykl ten był powtarzany cztery razy dziennie przez kolejne dni, gdy próbki szkliwa były naprzemiennie zanurzane w badanych napojach i sztucznej ślinie. Taki sposób badania symulował ekspozycję na działanie kwasów zębów osób, które piją tego typu napoje średnio co kilka godzin.