Blog

Zielona herbata i zęby

Green tea  and jasmine flowers

Zielona herbata i zęby

Zielona herbata uważana jest za eliksir młodości i jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Nie bez znaczenia jest również jest wpływ na zęby. Ale czy w tym wypadku jest taka dobra?

Jak powstaje zielona herbata?

Powstaje z liści nie poddanych fermentacji, czyli zaraz po zerwaniu na świeżych listkach herbaty zostaje przeprowadzany proces suszenia. Dzięki temu zachowuje ona cenne właściwości – zawiera antyoksydanty i polifenole, które obniżają poziom szkodliwych wolnych rodników, witaminy A, B, B2, C, E, K oraz wiele minerałów i mikroelementów (fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk).

Jak pić zieloną herbatę?

Chiński rytuał „mycia zielonej herbaty” (oczywiście liściastej i tej bardzo dobrej gatunkowo) nakazuje wylanie herbaty z pierwszego parzenia. Chińczycy uważają bowiem, że zawiera ona toksyczne substancje, które uwalniają się właśnie na początku parzenia. Zalewają herbatę letnią wodą (60-85 stopni Celsjusza), dzięki czemu uzyskują nawet do sześciu dobrych parzeń herbaty, o delikatnym, słomkowym odcieniu.

Jaki jest pozytywny wpływ zielonej herbaty na zęby i dziąsła?

Oprócz wielu właściwości, które wpływają na cały organizm, zielona herbata może mieć następujący wpływ na zęby i dziąsła:

  • ma działanie zasadotwórcze, więc zmienia pH w jamie ustnej ograniczając rozwój bakterii próchnicotwórczych i ich szkodliwy wpływ za zęby,
  • przyczynia się do zwiększenia mineralnej gęstości tkanki kostnej i zębów,
  • zawiera niezbędny dla zębów fluor – wypicie 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie zapewnia niezbędną dawkę fluoru,
  • regularne picie herbaty zapobiega i łagodzi objawy już rozwiniętej paradontozy, dzięki zawartym w herbacie przeciwutleniaczom (katechinom) – te zwalczają bakterie powodujące stan zapalny w jamie ustnej – japońscy naukowcy po przebadaniu 25 000 ochotników ustalili, że osoby, które wypijały codziennie przynajmniej jeden kubek zielonej herbaty, zwykle straciły w ciągu życia mniej zębów, niż ich rówieśnicy preferujący inne napoje.

Czy zielona herbata ma też negatywny wpływ na stan jamy ustnej?

We wszystkim ważny jest umiar i rozsądek, ponieważ zielona herbata pozostawia na zębach osad trudny do usunięcia, większy niż po piciu czarnej herbaty i porównywalny do osadu po dymie tytoniowym. Osoby mające tendencję do tworzenia kamienia nazębnego powinny ograniczyć jej spożycie.

W przypadku odłożenia się na zębach osadów trzeba zadbać o wykonanie profesjonalnego zabiegu higienizacyjnego wykonywane w gabinecie przez lekarza stomatologa, najlepiej pod mikroskopem stomatologicznym. Można je dodatkowo poszerzyć o zabiegi stomatologii estetycznej, tj. wybielanie zębów nakładkowe, czy wybielanie lampą Beyond przez lekarza stomatologa.

Ile można wypić zielonej herbaty?

Stwierdzono, że 3-5 filiżanek na tydzień w zupełności wystarczy. Litr dziennie to już trochę za dużo.