Blog

Choroby jamy ustnej u sportowców

Frau gegen MannChoroby jamy ustnej u sportowców

  Sport uprawiany w umiarkowanym stopniu wywiera pozytywy wpływ na cały organizm. Uprawiany zawodowo odbija się nie tylko na układzie ruchowym człowieka, ale również na zębach. Wśród sportowców chorują przede wszystkim lekkoatleci i piłkarze, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Głównymi problemami są:

 • choroby dziąseł i przyzębia (36-85%),
 • próchnica zębów (15-75%) oraz erozje zębów.

Choroby jamy ustnej u sportowców – główne przyczyny:

1. Dieta wysokowęglowodanowa

  Jest stosowana przez sportowców w celu szybkiego uzupełnienia straconych podczas treningu kalorii. Ale:

 • węglowodany są jednym z głównych czynników wywołujących próchnicę i obniżającym pH w jamie ustnej,
 • dieta wysokowęglowodanowa ogranicza przyjmowanie białka i tłuszczów, bogatych w potrzebne minerały, które w takiej sytuacji organizm pobiera właśnie z zębów (np. wapń), które są mniej odporne na próchnicę.

2. Napoje energetyczne
Napoje energetyczne poprzez swój skład dodają energii i pozwalają intensywniej i dłużej trenować. Ale: zawierają próchnicotwórczy i kwasotwórczy cukier.

3. Osłabienie układu immunologicznego
Długotrwałe i wycieńczające treningi mogą osłabiać układ immunologiczny. Dochodzi wówczas do obniżenia poziomu Immunoglobuliny A (IgA), chroniącej błony śluzowe i zęby przed bakteriami oraz uszkodzeniami.

4. Odwodnienie
Podczas treningów dochodzi do dużej utraty wody. Wówczas ślinianki produkują również mniej śliny, która chroni zęby przed erozją szkliwa i próchnicą.

5. Zmniejszone wydzielanie śliny
Wysiłek i odwodnienie przyczynia się do tego, że sportowcy częściej oddychają przez usta. Powoduje to wysuszenie jamy ustnej, zmniejszenie wydzielania śliny, przez co bakterie i resztki pokarmowe nie są wymywane z jamy ustnej.

6. Plan treningów
Sportowcy skupiają się na treningach, poświęcając cały czas przygotowaniom do kolejnych zawodów. Przez to brakuje im odpowiedniej ilości czasu na przeprowadzenie dokładnych zabiegów higieny jamy ustnej.

Choroby jamy ustnej u sportowców – jak się przed nimi uchronić?

  Nie mogąc zrezygnować z diety, można ją nieco zmodyfikować:

 • pić dużą ilość wody małymi łykami i powoli,
 • pić napoje izotoniczne zamiast energetyzujących.
  Poza tym sportowcy muszą skupić się na:

 • dokładnej higienie jamy ustnej – nie tylko szczoteczka i pasta do zębów, ale również płyny do płukania jamy ustnej, szczoteczki i nitki do przestrzeni międzyzębowych, szczoteczki do języka, irygatory wodne, szczoteczki soniczne, gumy do żucia,
 • odpowiedniej częstości przeprowadzania zabiegów higienicznych – nie tylko rano i wieczorem, ale po każdym posiłku i po każdym wypiciu napojów,
 • regularnych wizytach u dentysty, który udzieli niezbędnych porad oraz wskazówek, wyleczy istniejące już stany chorobowe, pomoże wybrać odpowiednie środki do pielęgnacji jamy ustnej, przeprowadzi profesjonalne zabiegi higienizacji zębów.