Blog

Jak leki wpływają na zęby

Dentima-Kraków-jak leki wpływają na zębyJak leki wpływają na zęby

Naukowcy prowadzili badania w celu wykazania jak leki wpływają na zęby. Dowiedli, iż około 40% osób zażywających leki, regularnie przyjmuje przynajmniej jeden rodzaj preparatu leczniczego, który może wywoływać zmiany chorobotwórcze zębów oraz dziąseł.

O większości skutków ubocznych można poczytać w ulotkach dołączonych do leków, ale najczęściej w pośpiechu nie zwracamy na to uwagi. Tymczasem wiele z nich nie pozostaje bez wpływu na stan jamy ustnej.

Najbardziej znane leki, które wpływają na zęby:

  1.  antybiotyki

a)      tetracyklina, która w przypadku dłuższego podawania dziecku kumuluje się w szkliwie i może powodować jego stałe przebarwienia i uszkodzenia;

b)     wszystkie antybiotyki, szczególnie stosowane przez dłuższy czas, zaburzają równowagę naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju zakażeń grzybiczych w postaci aft, nadżerek lub owrzodzeń.

  1. leki wziewne (stosowane w leczeniu astmy)

Leki te powodują obniżenie pH w ustach, a to sprzyja powstawaniu próchnicy zębów i erozji zębów. Również proszkowe leki wziewne, których składnikiem jest laktoza, mogą powodować wzrost ryzyka wystąpienia próchnicy. Związane jest to z osiadaniem proszku na powierzchni zębów. Ponadto czasem astmatycy mają zaburzone odczuwanie smaków, przez co spożywają posiłki bardziej kwaśne, mocniej solone, co może się  przyczyniać do szybszego rozwoju uszkodzeń zębów.

  1. środki antykoncepcyjne z progesteronem

Wzrost poziomu progesteronu w organizmie może doprowadzić do zapalenia dziąseł i przyzębia, a zaniedbanie tego stanu może w konsekwencji doprowadzić do zwiększenia ruchomości zębów, a nawet do ich utraty.

  1. preparaty żelaza

Preparaty żelaza przyjmowane w postaci płynnej nie przez słomkę omywają zęby i osadzają się na nich tworząc ciemny osad czasem trudny do usunięcia.

  1. leki i preparaty powodujące nadmierną suchość w jamie ustnej (tj. leki antydepresyjne, leki moczopędne, uspokajające czy przeciwhistaminowe, tabletki wspomagające odchudzanie)

Leki te zaburzają produkcję śliny przyczyniając się do zmniejszenia jej wydzielania. W konsekwencji dochodzi do gorszego wypłukiwania z przestrzeni międzyzębowych  resztek pokarmowych, bakterii i produkowanych przez nie kwasów, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy zębów. Dodatkowo dłużej po posiłku (jeśli nie wykona się zabiegów higienicznych) utrzymuje się kwaśne pH śliny, a to stanowi idealne warunki do rozwoju nie tylko próchnicy zębów, ale i erozji (uszkodzeń szkliwa zębów, nadżerek).

 Osoby zażywające leki powinny szczególnie dbać o:

  1. stosowanie zbilansowanej diety
  2. przeprowadzanie codziennych prawidłowych zabiegów higieny jamy ustnej z odpowiednią częstotliwością
  3. regularne, przynajmniej raz na 6 miesięcy kontrole stomatologiczne, w trakcie których lekarz stomatolog przeprowadzi profesjonalne zabiegi higienizacji zębów.