Blog

Nitkowanie zębów

Fotolia_80726437_XSNitkowanie zębów  jakie ma znaczenie?

Jest bardzo ważne w profilaktyce:

– chorób przyzębia: stanów zapalnych dziąseł, paradontozy – zalegające resztki pokarmowe działają drażniąco na dziąsło, przyzębie i dalej na kość, a nie usuwane w odpowiednim czasie zamieniają się w kamień nazębny nad- lub/i poddziąsłowy;

– choroby próchnicowej – nieusuwanie płytki nazębnej spomiędzy powierzchni stycznych grozi próchnicą przyszyjkową, która może doprowadzić nawet do leczenia kanałowego, a w skrajnym przypadku do utraty zęba.

– chorób ogólnych, zwłaszcza chorób serca i układu krążenia.

Nitkowanie zębów – kiedy przeprowadzać zabieg:

Najlepiej po każdym posiłku, ponieważ po każdym posiłku mogą zalegać w przestrzeniach międzyzębowych resztki pokarmowe, z których może się z czasem wytworzyć płytka nazębna i kamień nazębny. I koniecznie przed szczotkowaniem zębów. Minimum to nitkowanie zębów podczas wieczornych zabiegów higienicznych.

Nitkowanie zębów – ile czasu potrzeba na prawidłowo przeprowadzony zabieg:

Zaleca się, aby na nitkowanie zębów poświęcić 3-5 minut, ale już nawet 1 minuta dużo daje i pozwoli na usunięcie części zalegających resztek pokarmowych i bakterii w płytce nazębnej.

Nitkowanie zębów – kluczowe elementy właściwie przeprowadzonego nitkowania zębów według Amerykańskiego Stowarzyszenia Techników Dentystycznych:

    1. Zawinięcie: dookoła palców środkowych obu dłoni nawijamy ok. 50 cm nici. Następnie napinamy nić, używając kciuka i palców wskazujących, tak by między palcami zostało ok. 2,5-3 cm nici. Manewrując kciukami wsuwamy nić w przestrzeń między zębami przednimi.
    2. Prowadzenie nici: między palcami powinno znajdować się ok. 2,5-3 cm nici. Przy użyciu palców wskazujących wprowadzaj nić między powierzchnie styczne dolnych zębów.
    3. Ślizganie: ruchem zygzakowatym delikatnie wprowadź nić między zęby. Nie przerywaj nici mając ją zębami. Otocz nicią każdą stronę zęba.
    4. Przesuwanie: przesuwaj nić w górę i w dół po powierzchni zęba oraz pod linią dziąseł. Wyczyść w ten sposób każdy ząb, stosując za każdym razem czysty odcinek nici.

Technika ta stosowana jest dla każdego rodzaju nici: woskowanych, niewoskowanych, o grubszym przekroju czy taśm dentystycznych. Nie ma znaczenia, czy zaczyna się od zębów górnych czy dolnych, lub przednich czy tylnych. Ważne, by mieć pewność, że każdy ząb i każda jego powierzchnia została wyczyszczona. I warto przed zabiegiem umyć ręce.