Blog

Nawyki niszczące zęby

Dentima-nawyki niszczące zębyNawyki niszczące zęby występują praktycznie u każdego z nas. Szczególnie podczas pracy biurowej czy komputerowej.

Jakie są nawyki niszczące zęby i jakie szkody mogą wyrządzić?

1. Wkładanie palców do ust

Takie jak obgryzanie paznokci czy skórek, trzymanie palców w ustach, skubanie wargi, dłubanie w zębach, czyszczenie paznokci zębami, oblizywanie palców podczas przewracania kartek czy liczenia banknotów. Każde włożenie palców do ust powoduje, że wprowadzamy do jamy ustnej miliony bakterii, które w wilgotnym środowisku jamy ustnej mają idealne warunki do namnażania się. W konsekwencji mogą doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł, a nawet chorób ogólnych. Poza tym mogą być przyczyną nadmiernego starcia szkliwa zębów, a nawet zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych.

Rada: skorzystajmy z nożyczek do paznokci, obcinarki do skórek, szczoteczki do zębów i szczoteczki do rąk, a zaoszczędzimy sobie czasu spędzonego w gabinecie stomatologicznym.

2. Podpieranie brody lub policzka

Dzięki temu zagryzamy mocniej zęby, które naciskają na siebie z dużą siłą. A to może przejść w nawyk nieświadomego zaciskania lub zgrzytania zębami, nad którym nie mamy kontroli w nocy podczas snu. W efekcie dochodzi do nadmiernego starcia szkliwa zębów, a nawet zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych i uporczywych bólów głowy. Podpieranie brody lub policzka przez dzieci może natomiast doprowadzić do powstania wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego.

Rada: jeżeli podpieranie brody lub policzka wynika ze zmęczenia, lepiej prześpijmy się, Jeśli już zaczynamy zgrzytać lub zaciskać zęby, skorzystajmy z porady stomatologa, który może zalecić zakładanie specjalnej nakładki na zęby na noc.

3. Traktowanie zębów jak podręczne nożyczki

Zwłaszcza do ucinania nici, sznurków, taśmy klejącej, do otwierania zafoliowanych produktów, do podważania zatrzasków od wszelkiego rodzaju pudełek. Taki nawyk doprowadzi w końcu do nadmiernego starcia zębów, pęknięć szkliwa czy złamań korony zębów. Dodatkowo wprowadzamy miliony bakterii, które mogą wywołać stany zapalne dziąseł.

Rada: skorzystajmy z nożyczek, noża lub przecinarki.

4. Traktowanie zębów jak podręczny organizer dla przyrządów biurowych

Szczególnie długopisów, ołówków, linijek, szpilek, czy też igieł. Oprócz bakterii, które wprowadzamy do jamy ustnej, narażamy się na ryzyko wystąpienia pęknięć szkliwa, ukruszenia zęba, a także na ryzyko połknięcia drobnych przedmiotów, zaaspirowania ich do układu oddechowego, a także na ryzyko zatrucia substancjami, z których są wykonane te przedmioty.

Rada: Kupmy organizer do drobnych przedmiotów biurowych – wybór jet ogromny.

5. Wielogodzinne żucie gumy

Może prowadzić do nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego lub przerostu żwaczy, a przy nawykowym żuciu po jednej stronie nawet do asymetrii twarzy. Dodatkowymi dolegliwościami mogą być bóle brzucha lub biegunki, spowodowane nadmiarem kwasów żołądkowych, wywołanych przez odruch żucia.

Rada: jeśli nie mamy możliwości umycia zębów po posiłku, żujmy gumę do żucia, ale nie dłużej niż 5 minut.

6. Ciągłe podjadanie i popijanie

W efekcie w jamie ustnej cały czas jest niskie pH, które sprzyja tworzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Szczególnie, że najczęściej podjadamy słodycze i popijamy słodką kawę lub herbatę. W takim środowisku bakterie próchnicotwórcze mają idealne warunki do namnażania się i uszkadzania struktury zębów doprowadzając do rozwoju próchnicy zębów.

Rada: ograniczmy ilość posiłków do 3 posiłków głównych, ewentualnie dwóch przekąsek pomiędzy nimi i pijmy pomiędzy nimi tylko wodę mineralną.

7. Śmieciowe jedzenie

Przekąski, słodycze, chipsy, fast foody i popijanie słodzonych napojów – kawy, herbaty, soków, napojów energetycznych, to ulubione zajęcie osób pracujących przy komputerze. W efekcie produkty te tworzą nieustanną pożywkę dla bakterii bytujących w jamie ustnej.

Rada: spróbujmy nosić ze sobą do pracy zdrowe przekąski, np. pokrojoną paprykę, marchewkę czy pomidory. Zdrowe jedzenie staje się coraz bardziej popularne i modne.