Blog

Sezam – wpływ na zęby

Sezam – wpływ na zęby

Dentima-Kraków-sezam i zębySezam ma wpływ na zęby i zdrowie jamy ustnej. Zawdzięcza to wyjątkowej kombinacji witamin i minerałów, która czyni go jednym z najzdrowszych pokarmów na świecie.

Jest bogatym źródłem roślinnych substancji odżywczych, między innymi takich jak: kwasy tłuszczowe omega-6, flawonoidowe fenolowe przeciwutleniacze, witaminy, błonnik pokarmowy. Nasiona sezamu są doskonałym bezmięsnym źródłem białka, składającego się z wysokiej jakości aminokwasów, stanowiącego 20% ich składu. 28 gramów surowych, wysuszonych nasion sezamu zawiera aż 5,03 g białka,

Sezam – wpływ na zęby i na zdrowie jamy ustnej:

1. Higiena jamy ustnej:

Nasiona sezamu oraz olej sezamowy pomagają usuwać kamień nazębny i wybielać zęby. Oczywiście nie zastąpią codziennych zabiegów higienicznych, regularnych zabiegów pełnej higienizacji zębów wykonywanych przez lekarza stomatologa w gabinecie i zabiegów wybielania zębów, ale mogą stanowić ich uzupełnienie.

2. Zdrowie jamy ustnej:

Płukanie ust olejem sezamowym jest w stanie zmniejszyć ilość zmutowanych paciorkowców na powierzchni zębów oraz w ślinie, polepszając nie tylko ogólny stan zdrowia, ale i stan zdrowia zębów – paciorkowce jak wiadomo należą do głównych bakterii próchnicotwórczych, niszczących w skuteczny sposób nasze zęby.

3. Zdrowie zębów i kości:

Sezam wpływa na zdrowie zębów i kości dzięki zawartości:
– cynku, który poprawia gęstość mineralną kości oraz ich całościowe zdrowie;
– wapnia niezbędnego do prawidłowej budowy zębów i kości – 100 g ziaren sezamu dostarcza aż 975 mg tego pierwiastka, więc znacznie więcej niż szklanka mleka, która dostarcza zaledwie 300 mg.

4. Właściwości antynowotworowe:

Sezam wykazuje właściwości antynowotworowe ze względu na zawartość magnezu, który ma takie działanie, a także kwasu fitowego – związku o podobnych właściwościach. Udowodniono, iż spożywanie sezamu redukuje ryzyko wystąpienia guzów oraz nowotworów, w tym hamuje rozwój groźnego raka skóry – czerniaka, który może rozwijać się również na skórze twarzy.