Blog

Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży

Dentima-Kraków-leczenie stomatologiczne w ciąży

Od lat panuje wiele mitów na temat wpływu stanu zębów nie tylko na przebieg ciąży, ale również na zdrowie samego dziecka. Część z nich jest prawdą, część nadal pozostanie mitem. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę będąc w ciąży tak, aby w pełni zadbać o zdrowie jeszcze nienarodzonego dziecka.

1. Chore zęby mogą utrudniać zajście w ciążę

Stan zębów ma wpływ nie tylko na przebieg ciąży i poród, ale również na samo zapłodnienie. Badania wykazały, że statystyczna para stara się o dziecko pięć miesięcy, chyba że przyszła mama lub tata cierpi na próchnicę albo schorzenia dziąseł. Wtedy czas ten rośnie niemal o połowę – do ponad siedmiu miesięcy.

Rozwiązanie – dokładna higiena jamy ustnej w domu, regularne kontrole, zabiegi pełnej higienizacji jamy ustnej i kompleksowe leczenie stomatologiczne.

2. Chore dziąsła są zagrożeniem dla płodu

Kobiety w ciąży są szczególnie podatne na choroby przyzębia. Stwierdzono, że u co drugiej ciężarnej kobiety rozwija się tak zwane ciążowe zapalenie dziąseł, które objawia się rozpulchnionymi, krwawiącymi, bolącymi dziąsłami. Takie zapalenie stanowi istotne zagrożenie nie tylko dla matki, ale również dla płodu, ponieważ bakterie mogąprzedostawać się z chorego przyzębia do krwioobiegu, a potem dalej do innych organów, najczęściej nerek i serca, a w przypadku ciąży także do płodu. Stwierdzono, że prawie 20% przedwczesnych porodów i przypadków niskiej masy urodzeniowej to konsekwencja zaniedbań stomatologicznych matki.

Rozwiązanie – dokładna higiena jamy ustnej w domu, regularne kontrole, zabiegi pełnej higienizacji jamy ustnej i kompleksowe leczenie stomatologiczne.

3. W ciąży znieczulenie u dentysty jest zakazane

Kobiety w ciąży mogą swobodnie stosować dobrane odpowiednio do zabiegu znieczulenie stomatologiczne. Większym zagrożeniem dla dziecka może być strach i dolegliwości bólowe u matki, które wpływają negatywnie na samopoczucie dziecka, niż zastosowane znieczulenie. Zabiegi, które są przeciwwskazane w ciąży, to wykonywanie zdjęć rentgenowskich i zabiegi wybielania zębów.

Rozwiązanie – dobór odpowiedniego do danego zabiegu znieczulenia

4. Dziecko potrzebuje wapnia, stąd osłabienie zębów matki i próchnica

Uważa się, że „jedna ciąża, to jeden zepsuty ząb, bo płód zabiera wapń z uzębienia matki”. W rzeczywistości jest to najczęściej efekt zaniedbań higienicznych, wynikających między innymi z częstszego jedzenia lub podjadania i rzadziej wykonywanych domowych zabiegów higienicznych.

Rozwiązanie – zwiększenie częstości wykonywania zabiegów higienicznych w domu

5. Ciążowe nudności są zagrożeniem dla zębów

Poranne nudności i wymioty sprawiają, że do jamy ustnej dostaje się sok żołądkowy z zawartym w nim kwasem solnym. Ten niszczy on szkliwo i wywołuje nieodwracalne zmiany w jamie ustnej. Zęby stają się podatne na próchnicę i nadwrażliwość.

Rozwiązanie – od razu płukać jamę ustną specjalnymi płynami lub przynajmniej wodą, a w przypadku nadwrażliwości stosować specjalistyczne pasty wzmacniające szkliwo zębów.

6. Dieta kobiety w ciąży ma wpływ na zęby jej dziecka

Jeśli chcesz, by twoje dziecko miało zdrowe i mocne zęby, pamiętaj, że zawiązki zębów powstają już w 6 tygodniu rozwoju płodowego. I już przed porodem w jego organizmie będą zawiązki wszystkich zębów mlecznych i stałych, za wyjątkiem ósemek. Co więcej mineralizacja (uwapnienie) uzębienia również zaczyna się w okresie płodowym.

Rozwiązanie – stosuj dietę bogatą w minerały i witaminy, szczególnie fosfor, wapń, fluor, żelazo oraz witaminy D, A, C i K.