Blog

Gdy wypadł ząb

Gdy wypadł ząb…

Dentima - Kraków - dentysta - stomatolog - gdy wypadł ząb

Co robić, gdy wypadł ząb i masz go w ręce?

Jeśli uprawiasz sport taki jak: piłka nożna, koszykówka, rugby, amerykański futbol, wrestling, a zwłaszcza sporty ekstremalne, jesteś na to szczególnie narażony.

Ale mamy dobrą wiadomość! Aż w 90% utracony ząb można uratować, ale pod pewnymi jednak warunkami.

Po pierwsze, gdy wypadł ząb, to musisz go znaleźć i zabezpieczyć.

Po drugie, gdy wypadł ząb, to musi być z powrotem umieszczony na swoim miejscu (reimplantowany) w odpowiednim czasie, najlepiej w ciągu pierwszych 15-30 minut po urazie. Oczywiście im szybciej zostanie wprowadzony z powrotem do zębodołu, tym ma większe szanse na utrzymanie w zębodole – wówczas aż w 90% przypadkach udaje się zęba uratować. Jeżeli się więc tylko da, jeżeli powierzchnia korzenia nie jest uszkodzona i nie jest zabrudzona, wprowadzamy ząb do zębodołu, trzymając go za koronę i sprawdzając, czy wprowadzamy zęba w odpowiednim kierunku.

Po trzecie, gdy wypadł ząb, to decydujący wpływ odgrywa tu stan zębodołu i stan dziąseł otaczających miejsce po wybitym zębie. Zarówno zębodół, jak i dziąsła muszą być w dobrym stanie, bez objawów zapalnych, zwłaszcza przewlekłych – te mogą bowiem uniemożliwić ze względu na obecność bakterii integrację wybitego zęba z otaczającymi tkankami.

Po czwarte, gdy wypadł ząb, bardzo istotny jest sposób przechowywania wybitego zęba i sposób jego dostarczenia do gabinetu. Wybity ząb należy trzymać tylko za koronę (nie za korzeń!). Nie można wybitego zęba wycierać chusteczką, przechowywać w bibułce, ligninie lub w wacie. Jeśli już nic nie mamy pod ręką, należy ząb po prostu włożyć do wody i natychmiast udać się do stomatologa. Jeśli ząb jest zabrudzony, należy włożyć go do roztworu soli, mleka lub trzymać w ślinie. 

Lekarz w gabinecie stomatologicznym może podjąć próbę reimplantacji wybitego zęba. Po umieszczeniu go w zębodole na swoim miejscu konieczne jest jego unieruchomienie z sąsiednimi zębami przy użyciu materiału kompozytowego i taśmy z włókna szklanego. W większości przypadków procedura kończy się powodzeniem.

Konieczne są w następnej kolejności wizyty kontrolne, w tym rentgenowskie, w celu oceny, czy ząb się przyjął, czy prawidłowo reaguje na bodźce i czy nie wymaga leczenia kanałowego. Powyższej procedury oczywiście nie stosuje się do małych dzieci i zębów mlecznych. Próba reimplantacji takiego zęba może skończyć się uszkodzeniem zawiązki zęba stałego.

Gdy wypadł ząb i uraz był związany również z urazem głowy, utratą przytomności, nudnościami, przewlekłym bólem głowy itp., to należy w pierwszej kolejności poddać się specjalistycznym badaniom ogólnomedycznym, a dopiero później, gdy stan ogólny jest zadowalający, można się zająć reimplantacją zęba.

By uniknąć wybicia zęba podczas uprawiania sportów, można zastosować specjalne ochraniacze na zęby dla sportowców (tzw. szyny zgryzowe). Szyny wykonane są z tworzywa termoplastycznego, dopasowane są do zębów indywidualnie dla danego pacjenta. Zakładane na górne zęby w przypadku ochraniaczy pojedynczych lub na górne i dolne zęby w przypadku ochraniaczy podwójnych.