Blog

Jakie słodycze najbardziej szkodzą zębom?

gorzka czekoladaKażdy stomatolog powie, że słodycze mają wpływ na zdrowie naszych zębów. Ze względu na wysoką zawartość cukru tworzą one w jamie ustnej środowisko sprzyjające rozwojowi próchnicy. Na skutek rozkładania cukrów powstają kwasy, uszkadzające szkliwo zęba. Czy jednak każde słodycze szkodzą tak samo?

Higiena i umiar w jedzeniu słodyczy – sprzymierzeńcy zdrowych zębów

Każdy ma czasami ochotę na coś słodkiego. Warto jednak pamiętać, by po zjedzeniu słodyczy umyć zęby. Dzięki temu podstawowemu zabiegowi unikniemy powstawania kwasów, uszkadzających szkliwo i zapobiegniemy namnażaniu się bakterii próchnicotwórczych. Jeżeli po słodkiej przekąsce nie masz możliwości umycia zębów, to wypłucz usta wodą lub sięgnij po bezcukrową gumę do żucia. Sprzymierzeńcem zdrowych zębów jest również umiar w jedzeniu słodyczy, które w naszej codziennej diecie powinny pojawiać się rzadko.

 

Unikaj lizaków, krówek i landrynek

Największym zagrożeniem dla zdrowia zębów są wszystkie słodycze, które oblepiają zęby lub długo się rozpuszczają – lizaki, landrynki, krówki czy owocowe gumy do żucia, które chętnie konsumują dzieci. Długi czas ich przebywania w jamie ustnej sprawia, że tworzą się dogodne warunki dla bakterii powodujących próchnicę. Z kolei wszelkie słodycze klejące się sprawiają, że nawet umycie zębów po zjedzeniu ich może być mało skuteczne. Oblepiają one zęby z każdej strony, nawet w miejscach trudnodostępnych.

 

Jakie słodycze warto okazjonalnie jeść?

Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego – sięgnij po gorzką czekoladę. Przede wszystkim ma ona mniejszą zawartość cukru, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy po jej zjedzeniu. Gorzka czekolada zawiera także teobrominę, która wzmacnia szkliwo lepiej niż fluor. Aby jednak skorzystać z dobroczynnych właściwości gorzkiej czekolady, należy wybierać produkty o wysokiej zawartości kakao.