Blog

Dlaczego zęby mleczne należy leczyć?

Wśród wielu rodziców ciągle pokutuje przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Tymczasem prawidłowa higiena jamy ustnej już od pojawienia się pierwszego zęba jest bardzo ważna. Próchnica zębów mlecznych może spowodować szybsze psucie się zębów stałych.

 

Jak dbać o zęby mleczne?

Pierwsze zęby u niemowlęcia pojawiają się około 6 roku życia, choć czas pojawienia się pierwszego ząbka jest sprawą indywidualną. Okres ząbkowania jest trudnym czasem dla dziecka i rodziców, ponieważ może się wiązać z rozdrażnieniem, złym samopoczuciem dziecka, występowaniem stanu podgorączkowego i bólu dziąseł. Po pojawieniu się zębów rodzic powinien myć je specjalną szczoteczką nakładaną na palec. Około 1 roku życia dziecko zaczyna przejawiać chęć naśladowania rodziców, więc jest to dobry czas, aby rozpocząć naukę samodzielnego szczotkowania zębów. W czasie nauki należy pamiętać o tym, by pozwolić dziecku na samodzielne umycie zębów, ale jednocześnie poprawić po nich, gdyż dzieci robią to niedokładnie.  Po pierwszym roku życia warto wybrać się z dzieckiem do stomatologa na wizytę adaptacyjną i kontrolną zarazem.

 

Leczenie zębów mlecznych

Jeżeli w zębach mlecznych pojawi się próchnica, to nie należy ignorować tego faktu. WIelu rodziców rezygnuje z leczenia mleczaków, twierdząc, że przecież i tak wypadną. Tymczasem próchnica zębów mlecznych bardzo szybko się rozprzestrzenia  i może wpływać na kondycję zębów stałych. Dziecko, podobnie jak osoba dorosła, powinno regularnie co pół roku pojawiać się na wizycie kontrolnej u stomatologa. Dzięki temu dentysta będzie mógł szybko zareagować w przypadku zauważenia próchnicy. Rozwój stomatologii spowodował, że dentyści mają wiele możliwości bezbolesnego badania i leczenia zębów.

 

Dobre nawyki dotyczące higieny jamy ustnej z pewnością zaprocentują w przyszłości, dlatego warto dołożyć starań, aby dziecko dbało o zęby.