Blog

Dlaczego należy regularnie usuwać kamień nazębny?

Ładny wygląd zębów zawdzięczamy przede wszystkim codziennej higienie jamy ustnej, a także regularnym kontrolom u stomatologa. Czasami jednak na zębach może pojawić się kamień nazębny, którego nie da się usunąć poprzez szczotkowanie.

Jak powstaje kamień nazębny?

W kilka godzin po zjedzeniu posiłku na zębach pojawia się płytka nazębna – jest to biała maź, którą możemy usunąć poprzez szczotkowanie. Jeżeli jednak płytka nie zostanie usunięta, wówczas twardnieje i mineralizuje się, tworząc kamień nazębny. Ma on kolor żółtawy bądź brązowy. Osadzać może się przy linii dziąseł (nazywany jest wówczas kamieniem naddziąsłowym), lecz może także kryć się pod linią dziąseł (kamień poddziąsłowy). Ten drugi rodzaj kamienia jest groźniejszy, bo może doprowadzić do chorób przyzębia i paradontozy. To, jak szybko pojawia się kamień nazębny, jest zależne od indywidualnych predyspozycji.

Jak usunąć kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego trzeba wykonać w gabinecie dentystycznym. Zabieg te określamy mianem higienizacji jamy ustnej i polega na przeprowadzeniu skalingu oraz piaskowania. Skaling to zabieg polegający na rozbiciu kamienia przy użyciu skalera (np. ultradźwiękowego). Z kolei piaskowanie polega na wypolerowaniu zębów, by były gładkie – wówczas płytka nazębna trudniej się odkłada. Zabieg higieny jamy ustnej może uzupełnić fluoryzacja, czyli wzmocnienie zębów fluorem. Warto jednak pamiętać, że nadmiar fluoru jest szkodliwy, dlatego decyzję powinien podjąć stomatolog po sprawdzeniu stanu zębów.

Regularne usuwanie kamienia nazębnego gwarantuje nam piękny uśmiech. Zabiegi higieny jamy ustnej warto wykonywać dwa razy w roku, w czasie wizyt kontrolnych. Usuwanie kamienia nazębnego sprawia, że nasze zęby będą pięknie wyglądały w uśmiechu.