Blog

Jak rozpoznać choroby dziąseł?

Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby. Często jednak skupiamy się wyłącznie na zębach, nie zaś na przyzębiu. Tymczasem wiele chorób przyzębia rozpoczyna się niewinnie, lecz może spowodować wiele problemów. Zachęcamy do przeczytania kilku informacji o tym, jak rozpoznać choroby przyzębia.

 

Przyczyny chorób przyzębia

Choroby przyzębia, podobnie jak próchnica, dotykają nawet 70 procent populacji. Najczęstszą przyczyną tych dwóch chorób są bakterie, wywołujące próchnicę oraz stan zapalny dziąseł. Bakterie namnażają się w płytce nazębnej, która zbiera się na naszych zębach w trakcie całego dnia. Jeżeli nie jest ona regularnie usuwana przez szczotkowanie i nitkowanie zębów, wówczas płytka nawarstwia się i może to doprowadzić do zapalenia dziąseł. Badania pokazują, że już kilkanaście dni bez szczotkowania zębów doprowadza do stanu chorobowego dziąseł.

 

Objawy chorób przyzębia

Jednym z najłatwiej rozpoznawalnych objawów chorób dziąseł jest krwawienie dziąseł, pojawiające się podczas ich szczotkowania. Zaniepokoić powinny nas również czerwone  i obrzęknięte dziąsła, pojawienie się ropy w obrębie dziąseł, a także pojawienie się nieprzyjemnego posmaku w ustach lub nieprzyjemnego zapachu. Jeżeli stan twoich dziąseł cię niepokoi, wówczas należy pilnie skonsultować się ze stomatologiem.

 

Sposoby na zdrowe dziąsła

Aby przyzębie było zdrowe, należy pamiętać przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej. Co pół roku należy także wykonać skaling, aby pozbyć się kamienia nazębnego. Na kondycję dziąseł mają wpływ także witaminy, zwłaszcza A, E i C, warto więc zadbać o to, by nie zabrakło ich w naszej diecie.