Blog

Wskazania i przeciwwskazania do wybielania zębów

Coraz częściej wybieramy wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym zamiast próbować domowych sposobów lub też past wybielających. Dzięki wybielaniu zębów jesteśmy w stanie szybko i skutecznie poprawić estetykę swojego uśmiechu.

Kiedy warto zdecydować się na wybielanie zębów?

Nasze zęby ciemnieją z wiekiem, a także pod wpływem barwiących napojów i potraw, takich jak kawa, herbata, jagody, buraki. Na ciemnienie zębów wpływa również palenie papierosów czy nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Warto jednak pamiętać, że części przebarwień nie da się usunąć, choć jest to rzadkie.

O czym pamiętać przed wybielaniem zębów?

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym nie zajmuje wiele czasu, jednak należy pamiętać o tym, że wszystkie zęby powinny być zdrowe. Przed zabiegiem wybielania należy wykonać skaling i piaskowanie. Również po zabiegu mamy wpływ na to, czy jaśniejszy odcień zębów się utrzyma. Przede wszystkim bezpośrednio po wybielaniu zębów należy zrezygnować z barwiących potraw i napoi, a także z palenia papierosów.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Przeciwwskazań do wybielania zębów jest niewiele, bowiem jest to zabieg bezpieczny. Stomatolog każdorazowo ocenia potrzeby pacjenta, a także stan jego zębów, aby dobrać najlepszą metodę wybielania zębów. Zabieg ten nie jest przeprowadzany u kobiet ciężarnych oraz u karmiących piersią. Zębów nie wybiela się osobom poniżej 16 roku życia. Przeciwwskazaniami do wybielania zębów są choroby zębów i dziąseł, jak również choroby ogólnoustrojowe, na przykład cukrzyca czy nowotwór.