Blog

Na czym polega zabieg lakowania zębów?

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie zębów przed próchnicą jest zabieg lakowania zębów, czyli uszczelniania bruzd na zębach specjalnym lakiem.

 

Czy warto lakować zęby?

Lakowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym dla dzieci, a dzięki polakowaniu zębów stałych możemy uchronić je przed pojawieniem się w nich próchnicy. Zwykle pomiędzy piątym a ósmym rokiem życia dzieci pojawiają się szóstki, czyli pierwsze zęby trzonowe. Warto raz w miesiącu spojrzeć do buzi dziecka, bowiem szóstki bardzo szybko się psują. Lakowanie zębów pozwala na ich zabezpieczenie przed próchnicą. Wraz z pojawieniem się kolejnych zębów trzonowych i przedtrzonowych należy kontynuować lakowanie zębów. Warto podkreślić, że lakowanie nie chroni zupełnie przed próchnicą, bowiem może się ona pojawić z boku zęba. W zębie z wypełnionymi bruzdami nie będą się gromadziły resztki jedzenia, co pozwala na utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej.

 

Lakowanie zębów mlecznych

Stomatolodzy zalecają również lakowanie zębów mlecznych. Warto wiedzieć, że stan zębów mlecznych odpowiada za stan naszych zębów stałych, więc warto uchronić dziecko przed konsekwencjami nieleczonej próchnicy zębów mlecznych.

 

Jak przebiega zabieg?

Lakowanie zębów jest dobrym zabiegiem na jedną z wizyt adaptacyjnych – zabieg ten nie boli, lecz wiąże się z ingerencją  stomatologa w jamę ustną małego pacjenta. Dentysta strumieniem powietrza osusza ząb, następnie nakłada na ząb wytrawiacz, który umożliwia utrzymanie się laku. Kolejnym etapem jest ponowne osuszenie zęba, nałożenie laku i jego utwardzenie lampą.

 

Warto lakować zęby, ponieważ jest to sposób na ich ochronę przed próchnicą. Dorośli mogą zalakować zęby mądrości, które pojawiają się około 18 roku życia.

 

 

 

 

.