Blog

Na czym polega higienizacja jamy ustnej?

Czym jest higiena jamy ustnej wie każdy z nas, choć nie każdy wie, że oprócz szczotkowania zębów warto także nitkować przestrzenie międzyzębowe, czyścić język oraz płukać jamę ustną specjalnym płynem. Czy jednak wiemy, czym jest higienizacja jamy ustnej?

Zabiegi profesjonalnej higieny jamy ustnej

Higienizacją jamy ustnej nazywamy zabiegi profesjonalnej higieny jamy ustnej wykonywane w gabinecie stomatologicznym przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Zabiegi te to skaling, piaskowanie i fluoryzacja jamy ustnej.

Skaling

Skaling to zabieg usunięcia zalegającego na zębach kamienia nazębnego, powstałego na skutek mineralizacji płytki nazębnej. Warto pamiętać, że już po kilkunastu godzinach płytka nazębna twardnieje i osadza się na zębach, dlatego ważne jest, być zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Szczotkowanie nie usunie jednak kamienia nazębnego. Musi on zostać usunięty specjalnym skalerem, który rozbija kamień i usuwa go z zębów.

Piaskowanie  

Piaskowanie zębów jest zabiegiem uzupełniającym po skalingu. Dzięki piaskowaniu można usunąć resztki kamienia nazębnego, które pozostały na zębach, a także usunąć powierzchowne przebarwienia. Piaskowanie, podobnie jak skaling jest bezbolesne, choć pewien dyskomfort może stanowić trzymanie ust otwartych przez dłuższy czas. U niektórych osób może dojść do lekkiego podrażnienia dziąseł, które jednak mija po kilku godzinach.

Fluoryzacja

Ostatnim zabiegiem higienizacyjnym jest fluoryzacja zębów. Po oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego stomatolog lub higienistka stomatologiczna nakładają na zęby specjalny lakier lub żel, zawierający fluor. Wzmacnia on szkliwo zębów, które staje się bardziej odporne na działanie bakterii próchnicotwórczych.