Blog

Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?

Jeszcze kilkanaście lat temu rzadko uzupełniano pojedyncze ubytki zębowe. Jeżeli ząb był usuwany z jamy ustnej, wówczas nie wstawiano implantów czy mostów protetycznych. Dopiero jeżeli braki zębowe były znaczne, wówczas pacjenci decydowali się na protezę zębową. A jak sytuacja wygląda w dzisiejszych czasach?

 

Stomatolodzy walczą o zdrowe zęby

Duży postęp w dziedzinie stomatologii, jaki miał miejsce w ostatnim dwudziestoleciu, spowodował, że stomatolodzy starają się ratować zęby przed usunięciem. Ekstrakcja zęba jest rozwiązaniem ostatecznym, w momencie, gdy wszystkie inne próby zawiodą. Stomatolog przed ekstrakcją m może zaproponować pacjentowi leczenie kanałowe zwykłe lub pod mikroskopem, które może pozwolić na uratowanie zęba.

 

Ekstrakcja – i co dalej?

Jeżeli jednak ząb nie rokuje bądź też wszystkie metody leczenia nie będą skuteczne, wówczas zepsuty ząb należy wyrwać. Zabieg ekstrakcji wykonuje się w znieczuleniu. Po ekstrakcji pacjent powinien unikać wysiłku, gorących i zimnych napojów, aby uniknąć ryzyka krwawienia.

 

Uzupełnienie braków zębowych

Po wygojeniu się zębodołu należy pomyśleć nad uzupełnieniem luki, która powstała w miejscu wyrwanego zęba. Luki należy uzupełnić, aby pozostałe zęby nie przesuwały się w łuku zębowych oraz by nie zmieniały swoich pozycji. W celu uzupełnienia braków najczęściej stosuje się mosty protetyczne, które jednak wymagają dwóch zębów po bokach luki. Na tych zębach zostanie oparty most (są one nazywane filarami). Innym rozwiązaniem jest zastosowanie implantów zębowych. W miejsce wyrwanego zęba wstawia się tytanowy implant, zaś po okresie gojenia osadza się na nim koronę ceramiczną.