Blog

W jakim wieku należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Choć zwykle sformułowanie “leczenie ortodontyczne” kojarzy nam się głównie z prostowaniem zębów, to jednak zadaniem ortodonty jest korygowanie wad zgryzu. Warto wiedzieć, że pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się pomiędzy 6 a 7 urodzinami dziecka. Bywa jednak, że już wcześniej stomatolog kieruje dziecko na kontrolną wizytę u ortodonty.

Nie zaniedbaj wady zgryzu u dziecka

Wady zgryzu, które zostaną wykryte u dziecka, warto jak najszybciej skonsultować z ortodontą. U dzieci często może pojawić się zgryz krzyżowy lub problem ze zbyt małą szczęką, w której nie zmieszczą się wszystkie zęby stałe. Problemy te zwykle zauważa stomatolog na wizytach kontrolnych, lecz także nieprawidłowa mowa może być sygnałem, że zgryz nie jest prawidłowy. Jeżeli masz wątpliwości, co do tego, czy zgryz dziecka jest prawidłowy, najlepiej umów się na wizytę do ortodonty. Może się okazać, że twoje wątpliwości szybko zostaną rozwiane. Jeśli nie i u dziecka faktycznie występuje wada zgryzu, wówczas szybko zostanie podjęte odpowiednie leczenie.

U dzieci najczęściej aparat ruchomy

W korygowaniu wad zgryzu u dzieci najczęściej stosuje się aparaty ruchome ze względu na występowanie zębów mieszanych (mlecznych i stałych). Aparaty ortodontyczne ruchome dziecko powinno nosić przez parę godzin w ciągu dnia oraz przez całą noc. W trakcie noszenia aparatu należy zwrócić uwagę na to, czy dziecko prawidłowo myje zęby, ponieważ przy noszeniu aparatu zwiększa się ryzyko próchnicy przy nieodpowiedniej higienie.

Warto podkreślić, że na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno, dlatego nawet w kolejnych latach warto podjąć działania, mające na celu naprawienie wady zgryzu.