Blog

Parodontoza – gdy dziąsła chorują

Dbając o nasze zęby, pamiętać należy także o dziąsłach, które odgrywają bardzo ważną rolę. Dzięki dziąsłom nasze zęby pozostają we właściwym miejscu. Dziąsła, a dokładniej przyzębie, na które składają się także dziąsła, są narażone na choroby, między innymi na paradontozę.

Witaminy dla zdrowych dziąseł

Prawidłowa i zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla zdrowia naszych dziąseł. W diecie nie powinno zabraknąć witaminy C, która nie tylko wspomaga odporność, ale także dba o kondycję dziąseł. Marynarze, pozbawieni tej witaminy, często chorowali na szkorbut, który objawiał się między innymi osłabieniem dziąseł i rozchwianiem zębów. Pozytywny wpływ na dziąsła mają również witaminy D oraz A.

Uważaj na paradontozę

Paradontoza jest drugą po próchnicy przyczyną problemów z zębami. Nieprawidłowa pielęgnacja czy brak higieny jamy ustnej powodują stany zapalne dziąseł, a także rozchwianie zębów. Szybko wykryta paradontoza jest wyleczalna i nie powoduje nieodwracalnych zmian, dlatego należy regularnie odwiedzać stomatologa. Zgłoś się do dentysty, jeżeli zauważysz krwawienie z dziąseł czy ból przy szczotkowaniu.

Miękka szczoteczka i prawidłowa technika szczotkowania

Przy problemach z dziąsłami ważna jest odpowiednia szczoteczka. Stosuj szczoteczkę o miękkim włosiu, która nie podrażnia dziąseł, a równie skutecznie oczyści zęby. Unikaj szorowania zębów, poproś swojego dentystę o instruktaż metod szczotkowania, które dobrze wpłyną na twoje zęby lub poszukaj instruktażowych filmów w Internecie. Pamiętaj o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, a także o płukaniu ust po myciu zębów.