Blog

Czym się różni płytka nazębna od kamienia nazębnego?

Zdarza się, że pojęcia płytka nazębna i kamień nazębny są używane wymiennie, jednak jest to błąd. Czym więc się różnią?

Płytka nazębna

Kiedy jemy i pijemy na naszych zębach gromadzą się resztki jedzenia, płynów, a także śliny. Z resztek tych tworzy się lepki osad, nazywany płytką nazębną. Jest ona zwykle bezbarwna lub o jasnożółtym zabarwieniu. Płytka nazębna jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii próchnicotwórczych. Po kilku godzinach płytka nazębna zaczyna twardnieć i przekształcać się w kamień nazębny. Aby skutecznie usunąć płytkę nazębną, należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów. Dzięki temu usuniemy lepki osad, zanim zacznie się on przekształcać w trudny do usunięcia kamień nazębny.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to płytka nazębna, która nie została usunięta z zębów i zmineralizowała się. Ma on kolor od żółtawego aż do ciemnobrązowego. Kamienia nazębnego nie da się usunąć w warunkach domowych, gdyż mocno wiąże się on ze szkliwem. Aby pozbyć się kamienia, należy zwrócić się do stomatologa. Przeprowadzi on wówczas higienizację jamy ustnej, która polega na usunięciu kamienia poprzez skaling i piaskowanie zębów. Zabieg ten pozwala skutecznie ograniczyć kamień, a także zmniejszyć ryzyko jego występowania. Zęby po skalingu są gładkie i lśniące.

Aby uniknąć wystąpienia kamienia nazębnego należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów, a także o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. Ważna jest także regularna profilaktyka i kontrole u stomatologa.