Blog

Niewidoczny aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny kojarzy się z charakterystycznymi klamerkami na zębach, połączonymi drucikiem. Niestety ta forma aparatu niektórym nie odpowiada, więc warto wiedzieć, że i dla nich jest rozwiązanie, by mogli mieć piękne, proste zęby.

Aparaty lingwalne

Stałe aparaty lingwalne to aparaty ortodontyczne, które zamocowane są po wewnętrznej stronie łuku zębowego. Zamki mocowane są od środka, a więc stają się niewidoczne w uśmiechu. Pierwsze próby opracowania aparatów lingwalnych podjęto w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Metoda ta jednak nie zyskała wówczas popularności ze względu na problemy związane ze stosowaniem takiego aparatu i niedoskonałość ówczesnych materiałów. Dzięki postępowi technologicznemu, również w dziedzinie stomatologii, powrócono do tego pomysłu w ostatnich latach. Aparaty lingwalne znajdują zastosowanie u osób, które z powodów estetycznych lub na przykład zawodowych nie chcą mieć widocznego aparatu. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania aparatów lingwalnych są choroby przyzębia oraz odpowiednia wielkość koron zębów.

Przezroczysta nakładka na zęby

Aparaty ortodontyczne mogą mieć także formę przezroczystych nakładek na zęby. Jest to najnowsza technologia, która pozwala na wyprostowanie zębów, lecz jednocześnie aparat jest niewidoczny. Specjalnie przygotowaną nakładkę  można zdejmować do jedzenia oraz mycia zębów, co pozwala na łatwe utrzymanie higieny w jamie ustnej. Dzięki nakładkom można skorygować nawet duże wady, zaś wysoka estetyka pozwala na to, by osiągnąć pożądany efekt i jednocześnie zachować komfort.