Blog

Jak dbać o nadwrażliwe zęby

Jeżeli przy spożywaniu zimnych lub gorących produktów odczuwasz silny ból zębów, prawdopodobnie cierpisz na ich nadwrażliwość. Jest to duży problem, jednak możliwe jest jego leczenie.

Dlaczego zęby są nadwrażliwe?

Przyczyn nadwrażliwości zębów może być wiele. Najczęstszą z nich są mikrouszkodzenia szkliwa, które powodują odsłanianie kanalików zębowych. Zęby są wówczas wrażliwe na oddziaływanie zbyt wysokiej i zbyt niskiej temperatury. Innym powodem nadwrażliwości zębów są problemy z dziąsłami, na przykład paradontoza. Nadwrażliwość zębów może być powiązana również z bruksizmem, czyli nawykowym zgrzytaniem zębami, niedoborem witamin bądź też refluksem żołądkowo-przełykowym.

Sposoby leczenia nadwrażliwości zębów

Jeżeli nadwrażliwość zębów powiązana jest z występowaniem bruksizmu, refluksu lub paradontozy, to w pierwszej kolejności należy wyleczyć przyczynę. Na chwilę obecną nie da się zupełnie wyleczyć nadwrażliwości zębów, by nigdy ona nie powracała, jednak istnieją metody, które na dłuższy czas znoszą ból. Należą do nich między innymi fluoryzacja zębów, stymulacja mineralizująca lub pokrycie zębów specjalną substancją, która znieczula zębinę. Zabiegi te jednak należy powtarzać co pół roku, aby uniknąć nawrotu nadwrażliwości.

O czym pamiętać przy pielęgnacji nadwrażliwych zębów?

Pielęgnacja nadwrażliwych zębów polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich past do zębów nadwrażliwych. Pamiętać  należy także o zaopatrzeniu się w miękką szczoteczkę do zębów, która nie będzie naruszać delikatnej powierzchni zęba.