Blog

Czy potrafimy myć zęby?

Jeśli przeprowadzilibyśmy ankietę wśród znajomych, czy potrafią myć zęby z pewnością otrzymalibyśmy 100 % twierdzących odpowiedzi. Tymczasem stomatolodzy alarmują, że wielu Polaków myje zęby, jednak nieprawidłowo. Jakie są najczęstsze błędy przy myciu zębów?

  1. Zbyt krótki czas mycia zębów

Prawidłowo powinniśmy myć zęby około 2 minut. Wiele osób ogranicza się jedynie do kilku szybkich ruchów szczoteczką po zębach, które nie pozwalają jednak na dokładne oczyszczenie zębów. Warto również pamiętać, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie.

  1. Zbyt twarda szczoteczka do zębów

Powodem nieprawidłowego szczotkowania zębów jest także zbyt twarda szczoteczka do zębów. Choć wydaje nam się, że twarde włosie szczoteczki lepiej domyje zęby, to jednak nie jest to prawdą. Szczotkując twardą szczoteczką możemy naruszyć szkliwo, a także uszkodzić dziąsła. Lepiej sprawdzi się miękka szczoteczka i prawidłowa technika szczotkowania zębów.

  1. Nieprawidłowa technika mycia zębów

Istnieją różne techniki szczotkowania zębów. Swoją metodę najlepiej wybrać w porozumieniu ze stomatologiem, który przeprowadzi instruktaż i dobierze metodę szczotkowania do problemów, z jakimi zmaga się nasza jama ustna, na przykład problemami dziąseł. Zębów nie należy szorować, lecz myć ruchem wymiatającym, aby skutecznie je oczyścić.

Wielu Polakom prawidłowa higiena jamy ustnej nadal sprawia problem. Tymczasem stan naszych zębów wpływa na zdrowie całego naszego ciała.