Implanty stomatologiczne

Implant to niewielki tytanowy wysoce zaawansowany technicznie sztuczny korzeń zęba, który po umieszczeniu go w kości staje się jej integralnym elementem. Zapewnia stabilną podstawę dla pojedynczych koron zębowych, a przy zastosowaniu kilku implantów – podstawę dla większych mostów czy protez zębowych.

W SCS Dentima w Krakowie stosujemy implanty dwuczęściowe Xive oraz Ankylos niemieckiej firmy Dentsply Friadent, która jest liderem na światowym rynku implantologicznym. Stanowią one najwyższej jakości produkty niemieckie, których projekt został oparty na wieloletnich badaniach i udokumentowanym doświadczeniu klinicznym. Poczynając od zakupu surowego materiału, poprzez cały łańcuch produkcyjny implanty są poddawane wyjątkowo rygorystycznym standardom jakości. Implanty występują w różnych rozmiarach oraz długościach, dzięki czemu można indywidualnie dobrać jego rodzaj odpowiedni dla danego pacjenta.

Implanty Xive i Ankylos zrobione są z czystego chirurgicznie tytanu. Posiadają unikalną mikrostrukturę zewnętrznej powierzchni – jest to tzw. powierzchnia CellPlus. Jej wysoce zaawansowane właściwości umożliwiają budowanie komórek kostnych bezpośrednio na implancie i kości oraz umożliwiają formowanie nowej kości. Implanty te potrafią też oszukać komórki kościotwórcze znajdujące się w kości – komórki te odbierają implanty jako naturalny element. Dzięki temu stworzone są najlepsze warunki dla aktywnego procesu gojenia kości oraz dla formowania trwałej i stabilnej bazy dla implantów, a w konsekwencji oczywiście do szybszego i mocniejszego zespolenia implantu z kością.

Przykładowe zdjęcia Naszych Pacjentów przed rozpoczęciem i po zakończeniu leczenia implantologicznego:

Implanty – najważniejsze zalety

 1. zapobiegają bezpowrotnej utracie (zanikowi) kości, jaka ma miejsce po usunięciu zębów
 2. eliminują konieczność nieodwracalnego szlifowania sąsiednich zębów, która w przypadku stosowania mostów jest konieczna
 3. zapewniają komfort i stabilność koron i mostów – dzięki nim znika problem ruszającej się protezy, a pojawia się poczucie pewności i bezpieczeństwa, jakiego nie daje żadna inna ruchoma proteza
 4. najbardziej naturalnie uzupełniają brakujące zęby, przywracając tym samym funkcję żucia, swobodę mówienia i uśmiechania się

Kwalifikacja pacjentów do zabiegu

W celu zakwalifikowania pacjenta do zabiegu zbieramy dokładny wywiad ogólny i specjalistyczny stomatologiczny, przeprowadzamy szczegółowe badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne. Po określeniu wskazań i wykluczeniu przeciwwskazań wykonujemy zdjęcia rentgenowskie panoramiczne, punktowe, w razie konieczności kierujemy na badania tomografii komputerowej. Kierujemy również pacjenta na dodatkowe badania laboratoryjne (morfologia krwi, OB., podstawowy układ krzepnięcia, poziom fosfatazy zasadowej i kwaśnej). Następnie przygotowujemy pacjenta pod względem stomatologicznym – istnieje konieczność wyleczenia wszystkich zębów przed zabiegiem, ewentualnych stanów zapalnych dziąseł czy przyzębia. Dopiero po dokładnym zaplanowaniu przyszłej pracy protetycznej i akceptacji przez pacjenta, przystępujemy do zabiegu.

Implanty – wskazania do ich zastosowania

Stosowanie implantów jest wskazane, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich wymogów kwalifikacyjnych (wskazania, przeciwwskazania, badania rentgenowskie i ogólne), w sytuacji, gdy zawodzą tradycyjne metody leczenia protetycznego lub stosowanie tych metod związane jest z dużym dyskomfortem dla pacjenta (np. szlifowanie zdrowych zębów, złe utrzymanie protez), a także gdy zastosowanie implantów stworzy zdecydowanie korzystniejsze warunki do uzupełnienia brakujących zębów i umożliwi zastosowanie rozwiązań, które bez nich nie byłyby możliwe. Mogą być więc zastosowane w następujących przypadkach:

 • braki pojedynczych zębów (jednozębowe)
 • braki kilku zębów (wielozębowe)
 • brak wszystkich zębów (bezzębie)

Implanty – przeciwwskazania ogólne do zabiegu

1. Czasowe

 • ostre choroby zakaźne
 • ciąża
 • stosowane w chorobie nowotworowej leki immunosupresyjne
 • radioterapia w zakresie głowy i szyi
 • nie zakończony wzrost układu kostnego

2. Bezwzględne

 • niewyrównana cukrzyca
 • choroby hematologiczne (np. hemofilia)
 • systemowe choroby tkanki kostnej, stawów, nerek, wątroby, reumatyczne
 • choroby nowotworowe
 • osteoporoza
 • AIDS

3. Względne

 • uzależnienia od alkoholu, narkotyków
 • nadużywanie papierosów
 • niewydolność krążenia, wady serca
 • zaburzenia krzepliwości krwi, stosowanie antykoagulantów
 • zaburzenia i choroby psychiczne

Implanty – przeciwwskazania miejscowe do zabiegu

 • zła higiena jamy ustnej i brak motywacji do jej utrzymania na wysokim poziomie
 • zmiany patologiczne w zakresie tkanek miękkich jamy ustnej i tkanki kostnej szczęki i żuchwy
 • zaburzenia ortopedyczne w zakresie kości twarzoczaszki
 • nie wyleczone dziąsła i pozostałe zęby
 • parafunkcje (zgrzytanie, zaciskanie zębów – bruksizm)
 • niewystarczająca ilość tkanki kostnej dla wprowadzenia implantu (przeciwwskazanie względne)

Implanty – przebieg leczenia

Podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym implanty umieszczane są w kości szczęki lub żuchwy. Implanty łączą się z kością zwykle przez trzy, w przypadku żuchwy, do szczęściu miesięcy, w przypadku szczęki. Jest to tzw. proces osteointegracji. Po tym okresie po wykonaniu kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego zakłada się również w znieczuleniu miejscowym na około 3 tygodnie specjalną „śrubę gojącą”. Jej zadanie polega na kształtowaniu dziąsła dookoła przyszłej korony protetycznej. Po kolejnych 2-4 tygodniach oddaje się ostateczną pracę: koronę, most lub protezę.

Obecnie powodzenie zabiegów implantologicznych wynosi 95-99%. Jest to oczywiście statystyka, ale należy jednak pamiętać, że pomimo tak wysokiego odsetka powodzeń lekarz stomatolog nie ma możliwości ustalić za pomocą metod współczesnej diagnostyki potencjalnych zdolności gojenia tkanki kostnej i tkanek miękkich – przed wszczepieniem implantu lekarz może przedstawić tylko prognozę ogólną przebiegu procesu leczenia. W czasie procesu gojenia może się dodatkowo pogorszyć, z przyczyn niezależnych od leczenia implantologicznego, ogólny stan zdrowia pacjenta, co może w znaczącym stopniu wpłynąć na odpowiedni poziom higieny i dalej na utrzymanie implantu w kości. Utrzymanie efektu zabiegu zależy również od pacjenta, który musi w tym aktywnie uczestniczyć. Implanty pozostaną w kości tak długo jak naturalne zęby tylko kiedy będzie się o nie bardzo dbać. Potrzebna jest do tego duża doza samodyscypliny w przestrzeganiu nie tylko nienagannej, wręcz perfekcyjnej higieny, aby zapobiec powstawaniu stanów zapalnych śluzówek, ale też w ścisłej współpracy z lekarzem i przestrzeganiu regularnych wizyt kontrolnych połączonych z pełną higienizacją jamy ustnej.

Umów się na wizytę telefonicznie

664 06 43 32
12 638 36 42
Gabinet otwarty:
poniedziałek - piątek: 8:30 - 19:30
sobota: 8:30 - 14:00

Zobacz jak dojechać

DENTIMA
Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne

ul. Wł. Żeleńskiego 86, 31-353 Kraków

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI