Leczenie kanałowe

Endodoncja, leczenie kanałowe (endodontyczne) pod mikroskopem – Kraków – Bronowice

Endodoncja, leczenie kanałowe (endodontyczne) pod mikroskopem – kiedy jest konieczne ?

Ból zębów pojawia się w różnym czasie i różnych okolicznościach, zarówno ten ostry, bardzo silny, jak i ten przewlekły, ciągnący się tygodniami i miesiącami. W 90% przypadków jest on spowodowany problemami z tak zwaną miazgą zęba. Jest to najbardziej wewnętrzna część zęba, składająca się z nerwów i naczyń krwionośnych. Zajmuje ona przestrzeń wewnątrz zęba, którą można porównać do jaskini z licznymi bocznymi tunelami tworzącymi skomplikowany labirynt: jest więc tak zwana komora główna w koronie zęba oraz różna liczba kanałów korzeniowych zlokalizowanych w korzeniach zęba.

Gdy pojawia się ból zęba, najczęściej świadczy to o zakażeniu bakteriami miazgi zębowej. Stan zapalny miazgi stopniowo doprowadza do jej obumarcia, a bakterie szybko wnikają we wszystkie zakamarki zajmowanej przez nią przestrzeni.

Jeżeli na tym etapie nie podejmie się odpowiedniego leczenia, przebywające w tej przestrzeni bakterie i produkty rozpadu nerwu przedostaną się przez korzeń do otaczającej go kości i tam wywołają stan zapalny.

Endodoncja, leczenie kanałowe (endodontyczne) pod mikroskopem – na czym polega ?

W dużym uproszczeniu przebieg leczenia można podzielić na dwa etapy. W pierwszym etapie leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu zakażonej bakteriami miazgi z zajmowanej przez nią przestrzeni.

W drugim etapie tak oczyszczoną i odpowiednio poszerzoną przestrzeń (kanały we wszystkich korzeniach) szczelnie zamyka się za pomocą specjalnego materiału wypełnieniowego, a następnie kontroluje się poprzez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Czasem po leczeniu kanałowym mogą pojawić się dolegliwości bólowe (samoistne lub podczas nagryzania), które po kilku dniach ustępują.

Przykładowe zdjęcia radiowizjograficzne przed rozpoczęciem i po zakończeniu leczenia kanałowego u Naszych Pacjentów:

Endodoncja, leczenie kanałowe (endodontyczne) pod mikroskopem – czy  jest zawsze skuteczne?

W przypadku obecności stanu zapalnego pod korzeniem zęba w kości, o sukcesie leczenia można dopiero powiedzieć po 6 – 12 miesiącach. Mniej więcej tyle czasu potrzeba na jego wyleczenie po ostatecznym wypełnieniu kanałów korzeniowych. Wykonane wtedy nowe kontrolne zdjęcie rtg, porównane z pierwszym zdjęciem, da jasność, czy leczenie, które z technicznego punktu widzenia należy uznać za udane, jest przez organizm tolerowane.

Należy pamiętać, że pewien niewielki odsetek (2-8%) tych zabiegów kończy się niepowodzeniem i takie zęby wymagają ponownego leczenia kanałowego, leczenia chirurgicznego lub nawet usunięcia. Dodatkowo w przypadku leczenia zębów ze stanem zapalnym pod korzeniem zęba w kości, istnieje ryzyko (14-26%), że pomimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia zmiany w kości się nie cofną – leczenie wtedy polega na chirurgicznym usunięciu zmiany zapalnej, a czasem na usunięciu całego zęba albo jego części.

Endodoncja, leczenie kanałowe (endodontyczne) pod mikroskopem – czy naprawdę jest tak trudne i niepewne?

Leczenie kanałowe wymaga wyjątkowej precyzji i często dużej ilości czasu. Zabieg jest nierzadko skomplikowany, ponieważ w jego trakcie mogą się pojawić następujące trudności:

  • przestrzenie z miazgą zęba (komory i kanały w korzeniu zęba) mają różne kształty i nieregularności, a informacje o ich położeniu i liczbie są oparte na danych statystycznych, które potwierdzają się jedynie w pewnym stopniu
  • przestrzenie o nietypowych kształtach trudno jest czasem oczyścić specjalistycznymi narzędziami
  • w nie doczyszczonych zakamarkach pozostaje martwa i zainfekowana bakteriami miazga, która może być przyczyną niepowodzenia w leczeniu
  • narzędzia wykorzystywane podczas leczenia mają pewną ograniczoną wytrzymałość i w bardzo ciasnych lub zakrzywionych przestrzeniach mogą się złamać, a wtedy usunięcie złamanego narzędzia czasem jest niemożliwe

Endodoncja, leczenie kanałowe (endodontyczne) pod mikroskopem – dlaczego jest takie drogie?

Leczenie kanałowe pochłania często bardzo dużą ilość cennego czasu. Dodatkowo wymaga zastosowania:

  • drogiego sprzętu, tj. mikroskop zabiegowy, specjalistyczne urządzenia do oczyszczania, poszerzania oraz wypełniania przestrzeni po usuniętej miazdze
  • wielu drogich drobnych narzędzi, które ze względu na delikatność często są jednorazowe;
  • drogich płynów dezynfekcyjnych służących do płukania kanałów
  • często kilku zdjęć rentgenowskich (przed, w trakcie i po leczeniu)

Endodoncja, leczenie kanałowe (endodontyczne) pod mikroskopem – czy warto leczyć zęba kanałowo?

Wprawdzie leczenie kanałowe jest jedną z najmniej pewnych metod leczenia w stomatologii, daje jednak możliwość zachowania przez pacjenta na bardzo długi okres czasu zębów, które w innym wypadku powinny być usunięte. Przy dokładnym przeprowadzeniu każdego etapu zabiegu, szczególnie przy braku niespodzianek związanych z nietypowym kształtem przestrzeni zajmowanej przez miazgę zęba, bardzo prawdopodobne jest osiągnięcie sukcesu.

Dlatego dla ratowania zęba zawsze warto podjąć próbę zastosowania leczenia kanałowego. Tym bardziej, że w porównaniu z możliwościami uzupełnienia brakującego zęba, tj. implant, czy most, jest to niewątpliwie tańsza metoda leczenia i nie wymagająca interwencji w sąsiednie zęby.

Umów się na wizytę telefonicznie

664 06 43 32
12 638 36 42
Gabinet otwarty:
poniedziałek - piątek: 8:00 - 20:00
sobota: 8:00 - 14:00

Zobacz jak dojechać

DENTIMA
Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne

ul. Wł. Żeleńskiego 86, 31-353 Kraków

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI