Periodontologia

Periodontologia – Kraków – Bronowice

Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób dziąseł i przyzębia (paradontozy). Kluczowe w leczeniu paradontozy jest poprawne zdiagnozowanie i przeprowadzenie dokładnego badania kieszonek przy wszystkich zębach.

Periodontologia – jakie są objawy choroby dziąseł?

Poniższe objawy powinny skłonić każdego do konsultacji ze stomatologiem:

  • krwawienie dziąseł,
  • obrzęk dziąseł,
  • ból dziąseł,
  • rozchwianie zębów,
  • przemieszczanie się zębów,
  • wydłużanie koron zębów – tzw. odsłanianie szyjek zębowych.

Periodontologia – jaki jest podstawowy zabieg?

Periodontologia – podstawowym zabiegiem wykonywanym w NZOZ SCS Dentima jest pełna higienizacja jamy ustnej. Wykonujemy ją pod kontrolą mikroskopu stomatologicznego, który zwiększa precyzję całego zabiegu. Pełna higienizacja jamy ustnej ma na celu usunięcie złogów nazębnych i składa się z następujących etapów:

  • skaling – usuwanie kamienia nazębnego nad- i poddziąsłowego za pomocą ultradźwięków,
  • piaskowanie zębów – usuwanie osadów nazębnych specjalistycznym piaskiem za pomocą piaskarki stomatologicznej,
  • polerowanie zębów – wygładzenie wszystkich powierzchni wszystkich zębów szczoteczkami i pastami polerskimi,
  • fluoryzacja zębów – zabezpieczenie wszystkich powierzchni wszystkich zębów specjalnym preparatem zabezpieczającym przed nadwrażliwością zębów, która może pojawić się po zabiegu.

Zabieg pełnej higienizacji jamy ustnej powinno wykonywać się regularnie co 6 miesięcy. U niektórych pacjentów przy dużej skłonności do odkładania się kamienia nazębnego nawet co 3 miesiące.

Periodontologia – jakie obejmuje dodatkowe zabiegi?

Ponadto wykonujemy:

  • kiretaż otwarty i zamknięty – czyszczenie kieszonek kiretami z małymi główkami by jak najdokładniej wyczyścić kieszeń w jej najgłębszych punktach,
  • pokrywanie recesji dziąsłowych – przykrywanie odsłoniętych szyjek zębowych,
  • plastyka wędzidełka warg i języka,
  • chirurgiczne wydłużenie koron klinicznych zębów.

Periodontologia – co to są złogi nazębne?

To lepkie osady tworzące się już od momentu pojawienia się w jamie ustnej zębów. Przyklejają się nie tylko do ich powierzchni, ale również do powierzchni wypełnień (plomb), do powierzchni różnych uzupełnień protetycznych (koron, mostów, protez wyjmowanych) oraz aparatów ortodontycznych.

Nabyta osłonka zębowa

Jako pierwsza powstaje tzw. nabyta osłonka zębowa i to zaledwie po kilkudziesięciu sekundach po oczyszczeniu zębów. Z jednej strony, ze względu na zawarte w niej substancje, chroni ona szkliwo zębów (najbardziej zewnętrzną warstwę zęba) przed rozwojem próchnicy, z drugiej jednak strony stosunkowo szybko ulega pogrubieniu.

Płytka nazębna

Powstaje na bazie nabytej osłonki zębowej, kiedy to po około 12-24 godzinach zaczynają gromadzić się w niej bakterie, tworząc najpierw wczesną płytkę nazębną, a po 10-14 dniach dojrzałą płytkę nazębną. Zlokalizowana może być nad dziąsłem jako tzw. płytka nazębna naddziąsłowa lub / i pod dziąsłem  jako tzw. poddziąsłowa płytka nazębna.

Po 2-3 tygodniach płytka powoduje powstawanie mikrouszkodzeń i porowatości na zębach oraz zapalenie przylegających do koron zębów dziąseł. Na tym etapie stan zapalny dziąseł jest jeszcze odwracalny i cofa się w ciągu kilku dni po gruntownym usunięciu płytki.

Barwne osady

Są bardzo nieestetycznymi złogami nazębnymi, pojawiającymi się często w wąskich przestrzeniach międzyzębowych, szczególnie między zębami przednimi dolnymi. Wyjątkowo trwałe są naloty z kawy i herbaty w postaci brązowoszarego osadu. Również nieładnym i niezwykle mocno przyczepiającym się osadem do powierzchni zębów są czarne jak smoła osady substancji smolistych u osób palących papierosy.

Periodontologia – dlaczego kamień nazębny trzeba regularnie usuwać?

W płytce nazębnej po około 2-3 dniach od chwili jej powstania odkładają się bardzo trudno rozpuszczalne minerały.  Stopniowo tworzą  jeszcze twardszy kamień nazębny o żółtym lub brązowawym kolorze. Proces przekształcenia płytki w kamień trwa około 2 tygodnie, różnie u różnych osób i zależy to między innymi od indywidualnych skłonności i od różnego składu śliny.

Dodatkowo sprzyja mu zła higiena – im grubsza warstwa osadu zalegającego na zębach, tym proces wapnienia płytki i powstawania kamienia przebiega intensywniej. Na ukształtowanym już kamieniu, którego powierzchnia jest wyjątkowo porowata, nadal odkładają się skupiska bakterii, co prowadzi do powstawania kolejnych warstw płytki nazębnej.

Uformowany kamień nazębny jest mniej więcej taki twardy jak kamień kotłowy i przywiera do zębów tak mocno jak tamten do ścian kotła. Najwięcej powstaje go w sąsiedztwie ujść gruczołów ślinowych (produkujących ślinę): na powierzchni wewnętrznej (językowej) zębów przednich dolnych i na powierzchni zewnętrznej (policzkowej) zębów trzonowych górnych.

Szczególnie niebezpieczny jest kamień poddziąsłowy, ponieważ jak lodowiec wciska się wzdłuż korzenia w głąb dziąsła (tzw. kieszonki dziąsłowe) powodując niszczenie kości i specjalnych struktur utrzymujących ząb w zębodole. Doprowadza to do stopniowo zwiększającej się ruchomości zęba i w końcowym efekcie do jego utraty.

Zadzwoń i umów się na konsultację!

tel. 664 06 43 32

Dentima Specjalistyczne Centrum Stomatologii
ul. Wł. Żeleńskiego 86, Kraków
dentima@dentima.pl

Umów się na wizytę telefonicznie

664 06 43 32
12 638 36 42
Gabinet otwarty:
poniedziałek - piątek: 8:00 - 20:00
sobota: 8:00 - 14:00

Zobacz jak dojechać

DENTIMA
Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne

ul. Wł. Żeleńskiego 86, 31-353 Kraków

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI