Blog

Co świadczy o bruksizmie?

Bruksizm to dolegliwość, która występuje u wielu osób, jednak nie każdy jest świadomy, że ma taki problem. Bruksizm to nawykowe zgrzytanie zębami, które występuje zwłaszcza w porze nocnego wypoczynku.

Objawy bruksizmu

Najłatwiej rozpoznawalnym objawem jest nocne zgrzytanie zębami. Objaw ten może jednak być zauważony tylko przez osoby, z którymi współdzielimy sypialnię. Inne objawy bruksizmu to także ukruszone lub uszczerbione zęby, ból mięśni twarzy pojawiający się po nocy, a także bóle głowy o nieustalonej przyczynie. Objawy bruksizmu może zauważyć stomatolog w czasie wizyty kontrolnej i zaproponować odpowiednie leczenie.

Leczenie bruksizmu

Bruksizm jest dość trudny do wyleczenia. Leczenie stosowane jest dwutorowo. Po pierwsze należy wyeliminować przyczynę bruksizmu, którą najczęściej jest stres, wady zgryzu bądź owsica. Po drugie stomatolog stara się zabezpieczyć zęby, aby nie ulegały one dalszym uszkodzeniom – na przykład poprzez zastosowanie specjalnej szyny na zęby. Zalecane są także metody relaksacyjne  i medytacyjne, aby pozbyć się stresu.

Dlaczego należy leczyć bruksizm?

Nieleczony bruksizm nie tylko jest przeciwwskazaniem dla niektórych zabiegów stomatologicznych (takich, jak na przykład założenie licówek), lecz także powoduje szybkie niszczenie się zębów. Jeżeli bruksizm spowodowany jest nieprawidłowym zgryzem, wówczas pomoże leczenie ortodontyczne. Bruksizm należy leczyć od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Warto zorientować się, gdzie w Twoim mieście przyjmuje stomatolog, specjalizujący się w leczeniu bruksizmu.