Blog

Lakowanie zębów u dziecka

Mycie zębów u małych dzieci jest trudne ze względu na to, że zwykle nie chcą współpracować z rodzicem. Dzieci, które są już w stanie same operować szczoteczką, czyszczą zęby niedokładnie i dlatego szybko może się u nich pojawić próchnica. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dzieci lubią słodycze.

Jak dbać o zęby dziecka?

Aby dziecko w przyszłości miało zdrowe zęby stałe, należy zadbać także o zęby mleczne. Mitem jest stwierdzenie, że zębów mlecznych się nie leczy. Każdy zauważony ubytek, także w mleczakach, powinien być zaplombowany. Istnieje wiele metod, które pozwalają na bezbolesne przeprowadzenie procesu leczenia u dzieci, na przykład skorzystanie z gazu rozweselającego czy z leczenia próchnicy przy użyciu piaskarki abrazyjnej.

Czy dziecku warto lakować zęby?

Lakowanie zębów to zabieg polegający na pokryciu zębów specjalną substancją, która sprawia, że powierzchnia zęba staje się gładka, przez co resztki pokarmów w niej nie zalegają. Dzięki temu zabiegowi wszystkie trudnodostępne miejsca są zabezpieczone przez rozwojem bakterii. Wpływa to korzystnie na ryzyko wystąpienia próchnicy w tych zębach.  Lakowanie zębów powinno zostać przeprowadzone na zębie zdrowym, bez oznak próchnicy, a w wyjątkowych sytuacjach w pierwszej jej fazie. Przeprowadza się wtedy tak zwane lakowanie poszerzone.

Kiedy wykonuje się lakowanie zębów?

Lakowanie zębów wykonywane jest w przypadku pojawienia się zębów stałych, raczej rzadko wykonuje się lakowanie zębów mlecznych. Koszt zabiegu nie jest bardzo wysoki, zaś korzyści są duże, zwłaszcza jeżeli dziecko nie potrafi porządnie doczyścić zębów.