Blog

Co robić, gdy brzydko pachnie z ust

Brzydki zapach z ust jest często dolegliwością i pojawiać się może nawet u osób, które dbają o higienę jamy ustnej. Warto wiedzieć, co może być przyczyną nieświeżego oddechu i jak poradzić sobie z tym problemem.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust pojawić się również u osób, które mają próchnicę, choroby dziąseł i przyzębia, a także w przypadku źle dopasowanych protez, nieszczelnych koron czy mostów. Innym powodem jest spożywanie intensywnie pachnących potraw, takich jak czosnek czy cebula. Brzydki zapach z ust może także być spowodowany przez różne choroby – na przykład przez zapalenie gardła i nosa czy chore  migdałki. Nieświeży oddech może się wiązać również ze stresem lub z zaburzeniami hormonalnymi.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Przede wszystkim podstawą troski o świeży oddech jest regularna higiena jamy ustnej. Dwa razy dziennie należy szczotkować zęby, a wieczorem nitkować przestrzenie międzyzębowe i używać płynu do płukania ust. Jeżeli zapach się nawraca, to warto skonsultować się z dentystą, a także wyleczyć ubytki, jeżeli takie są oraz wykonać skaling i piaskowanie, które zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego. Doraźnie warto sięgnąć po pietruszkę (lub wyciąg z pietruszki w formie tabletek) lub po miętową gumę do ust, najlepiej bez dodatku cukru. Warto mieć przy sobie cały czas wodę mineralną – popijając ją małymi łykami płuczesz usta i wypłukujesz bakterie.