Blog

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Aby zęby były zdrowe, należy zadbać o to już w dzieciństwie. Dla wielu elementem stresującym jest pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty. Podpowiemy, jak przygotować dziecko do tej wizyty.

Zadbaj o czystość zębów dziecka

Choć wiele osób sądzi, że nie warto dbać o mleczne zęby dziecka, to jednak ich prawidłowa higiena jest bardzo ważna. Dziecko powinno mieć myte zęby już po pojawieniu się pierwszego ząbka. Na początku to rodzic powinien myć zęby dziecku małą szczoteczką, a gdy dziecko zacznie sięgać po szczoteczkę, wówczas powinno robić to samo. Oczywiście na początku rodzic powinien poprawiać po dziecku umyte zęby, bo maluch nie zrobi tego dokładnie.

Nie mów źle o dentyście

Bardzo ważne jest nastawienie dziecka do pierwszej wizyty u stomatologa, dlatego nie strasz dziecka dentystą! Warto umówić się na pierwszą wizytę adaptacyjną, na której stomatolog pokaże dziecku gabinet i jego wyposażenie, a także sprawdzi stan ząbków dziecka. Wielu stomatologów po pierwszej wizycie daje dziecku dyplom i jakiś mały upominek, na przykład próbkę pasty czy naklejkę. Szukając dentysty, warto znaleźć takiego, który ma doświadczenie w przyjmowaniu małych pacjentów. Odpowiednie podejście do pacjenta jest bardzo ważne.

Regularnie kontroluj ząbki dziecka

Dzieci jak to dzieci, lubią zapominać o codziennych obowiązkach, dlatego pilnuj, by dziecko miało codziennie umyte zęby. Kiedy dziecko nieco podrośnie warto wymienić szczoteczkę manualną na szczoteczkę elektryczną lub soniczną, która lepiej doczyści zęby malucha. Co pół roku sprawdzaj zęby malucha u stomatologa. Pozwoli to na szybkie wykrycie próchnicy i jej skuteczne wyleczenie.