Blog

Nigdy nie jest za późno na wizytę u dentysty

 

Choć wydawać by się mogło, że każdy Polak dba o zęby i regularnie pojawia się na wizytach kontrolnych u dentysty, to jednak rzeczywistość nie jest tak różowa.

Polacy nie dbają o zęby

Statystyki pokazują, że wielu Polaków nie dba o swoje zęby i nie myje ich codziennie. Co więcej, nawyki te mają również ogromny wpływ na dzieci, ponieważ odsetek dzieci, które mają próchnicę, rośnie w ogromnym tempie. Choć już w przedszkolu w czasie zajęć rozmawia się z dziećmi na temat zdrowia zębów, to jednak dzieci, które nie wyniosły prawidłowych nawyków z rodzinnego domu nie będą w stanie same zadbać o zdrowie swoich zębów.

Troska o zęby od najmłodszych lat

Wśród zębów narosło wiele mitów. Jednym z nich jest ten, że o zęby mleczne nie trzeba dbać. Stomatolodzy podkreślają, że dobra kondycja zębów mlecznych gwarantuje także zdrowe zęby stałe. Tymczasem wiele dzieci w wieku przedszkolnym ma zęby z próchnicą. O dziwo, zdarzają się także dentyści, którzy twierdzą, że mleczaków nie trzeba leczyć, więc jeśli trafisz na takiego lekarza, to lepiej poszukaj innego stomatologa.

Strach przed dentystą

Czynnikiem, który wstrzymuje niektóre osoby przed wizytą u stomatologa jest strach przed dentystą, czyli dentofobia. Warto jednak wiedzieć, że współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości leczenia zębów bez bólu, na przykład przy zastosowaniu sedacji wziewnej czy piaskarki abrazyjnej.

Na wizytę u stomatologa nigdy nie jest za późno. Nawet jeśli nasze zęby są w złym stanie, dobry stomatolog pomoże nam je uratować.