Blog

Dieta dla zdrowych zębów

O zęby można dbać na różne sposoby. Podstawowym sposobem jest codzienna pielęgnacja oraz regularne kontrole u stomatologa, jednak nie można zapominać także o prawidłowej diecie, która dostarczy naszym zębów witamin i ważnych mikroelementów. Czego nie powinno zabraknąć w naszej diecie dla zdrowia naszych zębów?

Nabiał i przetwory mleczne

Nabiał i przetwory mleczne są ważne ze względu na zawartość wapnia – podstawowego budulca naszych zębów. Minerał ten odpowiada za gęstość naszych kości i za mocne zęby. Warto zauważyć, że przetwory mleczne są lepszym źródłem wapnia niż samo mleko. Wapń znajdziemy w maślance, kefirze, serach czy jogurtach naturalnych. Osoby, które nie mogą pić mleka krowiego, powinny pić mleko kozie lub suplementować wapń.

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa powinny pojawić się w naszej diecie każdego dnia. Zawierają one mnóstwo witamin, które wpływają na wiele różnorodnych procesów w naszym organizmie. Dla zdrowych zębów nie powinno zabraknąć nam warzyw i owoców zawierających witaminę C – wpływa ona na dobrą kondycję dziąseł, które utrzymują zęby we właściwej pozycji. Niezbędne są również witaminy A oraz D. Witamina D wspiera wchłanianie się wapnia, zaś witamina A, podobnie jak witamina C, ma korzystny wpływ na dziąsła.

Zielona herbata

Jedni ją uwielbiają, oni nie znoszą, jednak warto zauważyć, że zawiera ona fluor, który chroni zęby przed próchnicą oraz wzmacnia szkliwo zębów. Warto trzy razy  dziennie wypić filiżankę zielonej herbaty, aby zapewnić zębom odpowiednią ilość fluoru, a także polifenoli, które mają działanie przeciwbakteryjne.