Blog

Złe nawyki niszczą zęby

Stan naszych zębów jest w dużej mierze zależny od tego, jak dbamy o zęby. Warto wiedzieć, że niektóre nasze złe nawyki mają wpływ na stan uzębienia.

Obgryzanie paznokci

Obgryzanie to częsty problem, który występuje u dużego odsetka osób. Zwykle związany jest on ze stresem. Warto jednak wiedzieć, że obgryzanie paznokci nie tylko oszpeca nasze  dłonie, lecz także ma bezpośredni wpływ na nasze zęby. Warto podkreślić, że obgryzanie paznokci jest jednym z przeciwwskazań do założenia licówek.

Gryzienie końcówki długopisu czy ołówka

Ten nawyk często jest  nieświadomy. Gdy zastanawiamy się nad czymś, wówczas gryziemy końcówkę długopisu. Choć może czynność ta pomaga nam się skupić, to jednak nasze zęby nie będą nam wdzięczne. W przypadku gryzienia różnego rodzaju przedmiotów zęby mogą ulec wyszczerbieniu bądź ukruszeniu, co powoduje konieczność ich odbudowy.

Bruksizm

Bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami jest nawykiem mimowolnym, jednak powinien on być leczony, ponieważ wpływa nie tylko na zęby, lecz także i na mięśnie twarzy. Bruksizm najczęściej występuje w nocy, więc ciężko zauważyć objawy, jeżeli śpimy w pojedynkę. Inne objawy świadczące o bruksizmie to ból głowy o nieustalonej przyczynie, wyszczerbione zęby czy napięte mięśnie w obrębie szyi i twarzy.

Częste zapominanie o myciu zębów

Jeżeli od czasu do czasu zapomnimy o umyciu zębów, to świat się nie zawali. Jeżeli jednak przytrafia się nam to częściej, to zęby nie będą nam wdzięczne. Regularne szczotkowanie zębów chroni je przed próchnicą.