Blog

Jak żucie gumy wpływa na zęby?

W reklamach gumy do żucia widzimy osoby o pięknych zębach, które sięgają po gumę, aby ładny wygląd zębów utrzymać. Czy rzeczywiście żucie gumy ma wpływ na nasze zęby?

Kiedy sięgnąć po gumę do żucia?

Miętowa guma do żucia, najlepiej bezcukrowa, sprawdzi się w sytuacjach, kiedy chcemy odświeżyć oddech i pozbyć się resztek jedzenia, a nie mamy możliwości umycia zębów. Pamiętać jednak należy, że żucie gumy nie może zastąpić szczotkowania zębów, więc jest to jedynie rozwiązanie doraźne. Przy żuciu gumy następuje również zwiększona produkcja śliny, co oczyszcza jamę ustną. Dzięki zawartości mentolu w gumach do żucia czujemy przyjemny miętowy posmak.

Czy żucie gumy może szkodzić?

Nadmierne żucie gumy nie jest korzystne dla naszych zębów. Zbyt długie żucie gumy może spowodować przerost mięśni żwaczy, przez co następuje ryzyko bruksizmu, czyli nocnego zgrzytania zębami. Zbyt częste żucie gumy może spowodować także ból stawu skroniowo-żuchowego, a także asymetrię twarzy, jeżeli ktoś ma nawyk żucia gumy tylko na jednej stronie.

Pamiętać należy więc o tym, by po gumę do żucia sięgać tylko doraźnie, w sytuacjach, w których nie mamy możliwości umycia zębów. Gumę należy żuć tylko po posiłkach, bowiem wywołuje ona proces produkcji kwasów żołądkowych, co może powodować problemy trawienne. W przypadku żucia zbyt dużych ilości gumy może wystąpić także biegunka, jako efekt spożycia słodzików zawartych w gumach do żucia.