Blog

Dlaczego nie dbamy o zęby?

Troska o zęby powinna być wpajana od najmłodszych lat. Tymczasem duży odsetek dorosłych nie dba o zęby, tak jak powinien. Jaka jest tego przyczyna?

Złe nawyki z dzieciństwa

Czasami brak troski o zęby wynika z braku nawyku mycia zębów w dzieciństwie lub też z nieprawidłowego sposobu mycia zębów. Z tego powodu tak ważna jest edukacja najmłodszych i uczenie ich prawidłowego sposobu szczotkowania. Równie ważna jest regularna kontrola zębów u stomatologa. Dobrze jest wybrać specjalistę – pedodontę, który nie zrazi naszego dziecka do wizyt w gabinecie dentystycznym.

Przekonanie, że zęby nie bolą

Wiele osób twierdzi, że nie chodzą do dentysty, bo nie mają takiej potrzeby – nie bolą ich zęby. Tymczasem, kiedy pojawia się ból zęba, to jest to znak, że choroba dotarła już do miazgi zęba. Często w takim przypadku niezbędne jest usunięcie zęba, bądź leczenie kanałowe, jeżeli są szanse na jego uratowanie. Ekstrakcja zęba powinna tymczasem być rozwiązaniem ostatecznym. Z kolei leczenie kanałowe często generuje wysokie koszty leczenia, których można by uniknąć przy regularnym leczeniu małych ubytków.

Strach przed dentystą

U wielu osób strach przed wizytą u dentysty jest tak duży, że wręcz ich paraliżuje. Z tego też powodu nie kontrolują regularnie zębów i często nie dbają o higienę jamy ustnej. Tymczasem brak higieny jest głównym powodem próchnicy. Warto także wiedzieć, że wraz z rozwojem technologii w stomatologii pojawiło się wiele nowych rozwiązań, które pozwalają na leczenie zębów bez bólu.