Blog

Pamiętaj o higienie jamy ustnej

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa. Niestety statystyki pokazują, że wiele osób zaniedbuje tą codzienną czynność, a na dodatek nie kontroluje regularnie stanu zębów u stomatologa. Tymczasem higiena jamy ustnej jest podstawą dobrego stanu zębów.

Nie tylko szczotkowanie

Zęby powinno się szczotkować co najmniej dwa razy dziennie. Samo szczotkowanie to jednak za mało. Wieczorem – kiedy zwykle mamy więcej czasu – należy użyć nitki dentystycznej i za jej pomocą oczyścić przestrzenie międzyzębowe z zalegających resztek. Po nitkowaniu i szczotkowaniu zębów należy wypłukać jamę ustną specjalnym płynem przeznaczonym do higieny jamy ustnej.

Miękka szczoteczka i właściwa technika szczotkowania

Nawet jeżeli codziennie myjesz zęby, może się okazać, że stosujesz niewłaściwą technikę, w efekcie czego szczotkowanie nie jest tak skuteczne jak przy wykorzystaniu odpowiedniej techniki. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo szczotkować zęby, możesz poprosić swojego stomatologa o instruktaż.

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej

Dwa razy w roku warto skorzystać z profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, która polega na wykonaniu skalingu, piaskowania i fluoryzacji jamy ustnej. Pozwala ona na usunięcie kamienia nazębnego i osadów, które gromadzą się na zębach. Ponadto do oczyszczonych zębów trudniej przylegają osady i bakterie. Osoby palące papierosy powinny wykonywać skaling i piaskowanie jeszcze częściej.