Blog

Czym jest bruksizm i jak się go leczy?

Gdyby zapytać parę osób, czym jest bruksizm, pewnie musiałyby one zgadywać. Choć samo pojęcie niekontrolowanego zgrzytania zębami jest wielu osobom, to jednak pojęcie bruksizmu jest mało znane.

Jak rozpoznać bruksizm?

W wielu wypadkach bruksizm trudno jest rozpoznać, ponieważ jego objawy nasilają się w godzinach nocnych. Najczęściej mimowolne zgrzytanie zębami zostaje zaobserwowane przez współlokatorów lub inne osoby, z którymi dzielimy pokój. Objawy bruksizmu może także zaobserwować stomatolog w czasie wizyt kontrolnych – zaniepokoją go zwłaszcza starte  zęby, a także ubytki szkliwa czy zgłaszana nadwrażliwość zębów. Oprócz objawów ze strony zębów zaniepokoić nas powinny także migrenowe bóle głowy, trzaski i przeskakiwanie stawów skroniowo-żuchwowych czy bolesność mięśni karku.

Leczenie bruksizmu

Aby wyleczyć bruksizm potrzebne jest nie tylko współdziałanie pacjenta i prowadzącego go stomatologa, lecz także i innych specjalistów, takich jak na przykład psycholog, lekarz medycyny estetycznej czy fizjoterapeuty. Często bruksizm jest odpowiedzią na stres, który dotyka nas każdego dnia, więc w niektórych wypadkach wskazane będzie nawet zastosowanie leków uspokajających. Dentysta po stwierdzeniu bruksizmu może zaproponować zastosowanie specjalnej szyny nakładkowej, która zakładana jest na noc, by zminimalizować uszkodzenia zębów. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów stomatolog proponuje sposoby naprawienia uszkodzeń.