Blog

Dlaczego warto dbać o zęby?

Wiele osób dba o zęby, bo po prostu wyrobiło sobie taki nawyk w dzieciństwie. Inne z kolei dbają, bo wiedzą, że zdrowe zęby mają wpływ nie tylko na zdrowie jamy ustnej, lecz także na zdrowie całego ciała.

Czy zęby mogą wpływać na zdrowie?

Jest niezaprzeczalnym faktem,  że stan naszego uzębienia znacząco wpływa na nasze zdrowie ogólne. Weźmy choćby pod uwagę bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami. Nieleczony może powodować bóle głowy o nieustalonym pochodzeniu, problemy z kręgosłupem czy nieprawidłowe napięcie w obrębie mięśni twarzy. Z kolei próchnica może powodować stany zapalne w organizmie i wpływać na nasze zdrowie ogólne.

Jak dbać o zęby?

Podstawą higieny jamy ustnej jest regularne mycie zębów. Dzięki codziennemu szczotkowaniu zębów – najlepiej dwa razy dziennie, uniknąć możemy wielu problemów. Raz dziennie powinno się także nitkować przestrzenie międzyzębowe, a także płukać jamę ustną płynem do płukania. Warto wybrać miękką szczoteczkę, która skutecznie, ale delikatnie usunie nagromadzone osady. Ważna jest także prawidłowa technika szczotkowania.

Kontroluj zęby u stomatologa

Równie ważne jak codzienna higiena jamy ustnej są także regularne kontrole u stomatologa. Wizyta kontrolna powinna się odbywać co najmniej dwa razy w roku. Jeżeli w czasie tej wizyty stomatolog nie zauważy ubytków, które wymagają natychmiastowego naprawienia, wówczas warto poprosić o wykonanie higienizacji jamy ustnej, czyli skalingu i piaskowania, które oczyszczą zęby z osadów i kamienia nazębnego. Dzięki piaskowaniu bakterie próchnicotwórcze będą miały utrudnione możliwości bytowania na powierzchniach zębów.