Blog

Wyklucz podjadanie dla zdrowia zębów

Jednym z wrogów zdrowych zębów jest podjadanie. Nie tylko nie służy ono naszemu ciału – bo może powodować problemy z wagą – lecz także jest zagrożeniem dla zdrowia zębów.

Pamiętaj o higienie jamy ustnej

Dentyści zalecają, by po każdym posiłku umyć zęby. Jeżeli nie masz takiej możliwości, na przykład w czasie pracy, to pamiętaj zawsze o umyciu zębów rano i wieczorem. Po posiłkach w ciągu dnia możesz pożuć bezcukrową gumę do żucia, na przykład z ksylitolem, który korzystnie wpłynie na stan twoich zębów. Rano i wieczorem dokładnie umyj zęby, oczyść nitką lub floserem przestrzenie międzyzębowe, a następnie wypłucz jamę ustną specjalnym płynem do płukania ust.

Unikaj przekąsek

Wielu z nas ciągnie do podjadania pomiędzy posiłkami. Przede wszystkim nawyk ten jest zgubny dla naszej prawidłowej wagi, bowiem podjadając pomiędzy posiłkami nie czujemy się głodni bezpośrednio przed posiłkiem, co skutkuje tym, że niedługo potem znów odczuwamy głód i sięgamy po przekąskę – często słodką i pełną cukru.

Owoc na zdrowie? Nie zawsze!

Choć owoce ogólnie uważane są za zdrowe, to należy jednak pamiętać o tym, że zawierają one wiele naturalnego cukru. Warto je jeść, jednak po zjedzeniu owocu należy przepłukać jamę ustną czystą wodą lub płynem do płukania ust. Pamiętać należy o tym, że po zjedzeniu owocu nie należy od razu szczotkować zębów, ponieważ kwasy owocowe zmiękczają szkliwo i możemy wówczas doprowadzić do uszkodzenia zębów.