Blog

Bruksizm – dlaczego trzeba go leczyć?

Wstajesz rano i czujesz, że mięśnie twojej twarzy są napięte? Boli cię szczęka po nocnym wypoczynku? A może zauważyłeś dziwne wyszczerbienie zębów? Mogą to być oznaki bruksizmu.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to zaburzenie układu ruchu narządu żucia, czyli patologiczne zgrzytanie zębami. Zalicza się do parasomnii, gdyż przeważnie występuje w nocy. W związku z tym ciężko jest zauważyć objawy bruksizmu, ponieważ zauważalne są dopiero po starciu zębów lub wtedy, gdy druga osoba zwróci na to uwagę. Nocne zgrzytanie zębami jest szkodliwe, gdyż może nie tylko prowadzić do starcia zębów, lecz także do przewlekłych bólów głowy czy stanów zwyrodnieniowych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Przyczyny bruksizmu

Pochodzenie tej dolegliwości nie jest do końca znane, jednak występowanie objawów najczęściej wiąże się z odczuwanym stresem, a także nieleczonymi wadami zgryzu. Zgrzytanie zębami może być także oznaką owsicy – wówczas niezbędne będzie jej wykluczenie w badaniu.

Dlaczego bruksizm trzeba leczyć?

Jeżeli podejrzewasz u siebie bruksizm, wówczas warto udać się na konsultację do stomatologa. Bruksizm powinien być leczony, gdyż może doprowadzić do mocnego starcia zębów, a także do zmian zwyrodnieniowych. Warto także pomyśleć nad sposobem relaksacji w godzinach wieczornych, aby przed nocnym wypoczynkiem wyciszyć się i ograniczyć stres. W wielu wypadkach leczenie bruksizmu polega na założeniu specjalnej szyny na zęby, dzięki której nie dopuszcza się do zgrzytania zębami.