Blog

Nie strasz dziecka dentystą

Troska o zdrowe zęby dziecka powinna towarzyszyć rodzicom już od pierwszych dni życia malucha. Niestety ciągle zdarzają się rodzice, którzy straszą dziecko dentystą, a to karygodne działanie.

Przyzwyczajaj dziecko do mycia zębów

Już od pierwszych dni życia dziecka warto przyzwyczajać je do ingerencji w jamę ustną. W tym celu należy przemywać bezzębne dziąsła wacikiem nasączonym przegotowaną wodą. Kiedy pojawi się pierwszy ząb, wówczas zęby należy myć specjalną szczoteczką przeznaczoną dla niemowląt. Kiedy tylko dziecko będzie samodzielnie trzymało szczoteczkę, wówczas należy oddać higienę jamy ustnej w jego ręce, pamiętając oczywiście o konieczności poprawienia po dziecku.

Pierwsza wizyta

Wiele osób zwleka z pierwszą wizytą u stomatologa, czekając aż zauważą pierwsze dziurki w zębach, świadczące o próchnicy. Tymczasem jest to za późno! Pierwsza wizyta powinna się odbyć po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych. Im szybciej zęby będą kontrolowane przez pedodontę, czyli stomatologa specjalizującego się w leczeniu dzieci, tym lepsze będą efekty tej współpracy.

Aby jednak dziecko chętnie chodziło do dentysty, nie powinno się go straszyć! Wizytę należy przedstawić w pozytywnym kontekście i zaproponować nagrodę, na przykład w postaci książeczki do kolorowania, naklejek czy innych drobiazgów. Unikaj raczej słodkich nagród, by nie wiązać wizyt u stomatologa z dostawaniem słodyczy.