Blog

Przyczyny paradontozy

Główną przyczyną paradontozy jest gromadzenie się na zębach osadu, zwanego płytką nazębną. Jeżeli nie jest ona regularnie usuwana poprzez szczotkowanie zębów, wówczas twardnieje, zamieniając się w kamień nazębny, który nie tylko szpeci zęby, lecz także może spowodować paradontozę.

Dlaczego ważne jest regularne usuwanie osadu i kamienia?

Płytka nazębna, zawierająca florę bakteryjną i resztki pokarmu, szybko zamienia się w kamień nazębny, jeżeli nie zostanie usunięta. Kamień zaś twardnieje początkowo przy linii dziąseł, zaś następnie może schodzić w stronę korzenia. Drażni on wtedy dziąsła i powoduje obrzęk i ból. Dojść może do odsłonięcia szyjek zębowych, co objawia się nadwrażliwością zębów na zimne i gorące napoje, a także na kwaśne pokarmy. Aby uniknąć osadzania się kamienia, należy pamiętać o szczotkowaniu zębów rano i wieczorem. Dwa razy w roku warto wykonać skaling i piaskowanie w gabinecie stomatologicznym, co pozwoli na usunięcie nagromadzonego osadu i utrudni osadzanie się płytki nazębnej i bakterii próchnicotwórczych.

Inne przyczyny paradontozy

Choć główną przyczyną występowania paradontozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, to może ona również wystąpić z innych przyczyn. Należą do nich takie czynniki jak niektóre choroby genetyczne, cukrzyca, AIDS, a także źle dopasowane protezy, wady zgryzu czy nieprawidłowo wykonane wypełnienia zębów. Paradontoza może pojawić się także u kobiet ciężarnych oraz przy występowaniu zaburzeń hormonalnych czy przy przyjmowaniu niektórych leków.