Blog

Na czym polega stomatologia regeneracyjna?

Stomatologia regeneracyjna jest stosunkowo młodym działem stomatologii, który dopiero się rozwija. Wykorzystuje się w niej czynniki wzrostu i mezenchymalne komórki macierzyste, uzyskane z krwi, pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem.

Osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa

Z krwi pobranej od pacjenta uzyskuje się osocze bogato płytkowe i fibrynę bogato płytkową. Następuje to po odwirowaniu krwi w specjalnej medycznej wirówce. Substancje te mają znaczenie zwłaszcza w implantologii, gdyż dzięki nim można uzyskać lepsze efekty pozabiegowe niż przed ich zastosowaniem.

Zastosowanie stomatologii regeneracyjnej

Osocze i fibryna bogatopłytkowa mają wiele pozytywnych efektów. Dzięki ich zastosowaniu dochodzi między innymi do przyśpieszenia procesu gojenia się tkanek i procesów regeneracyjnych po wszczepieniu implantów zębowych. Dzięki tym dwóm substancjom dochodzi do odbudowy ubytków kostnych oraz tkanek miękkich, a także do zachowania struktur tkankowych w miejscu usuniętego zęba. Pozytywnym efektem jest także zmniejszenie dolegliwości bólowych u pacjenta. Zaletą tych zabiegów jest ich mała inwazyjność. Poza tym, jako substancje pozyskane z krwi pacjenta, są one biozgodne i dzięki temu bezpieczne. Osocze i fibryna bogatopłytkowa mają zastosowanie w implantologii, a także w chirurgii stomatologicznej oraz periodontologii. Poza stomatologią stosuje się je także w dermatologii oraz medycynie estetycznej.