Blog

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem

Ból zęba, zarówno ostry, jak i przewlekły może być objawem problemów dotykających miazgi zęba. Jest to wewnętrzna część zęba, która składa się z nerwów i naczyń krwionośnych. Stany zapalne miazgi często wywołują dolegliwości bólowe. Nie należy ignorować bólu, ponieważ stan zapalny może doprowadzić do obumarcia miazgi.

Endodoncja

Leczenie endodontyczne, zwane także leczeniem kanałowym, jest sposobem na uratowanie zęba przed ekstrakcją. Polega ono na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba, odkażenie kanałów zęba, a następnie wypełnienie kanałów specjalnym materiałem. Dzięki tej metodzie leczenia uratować można wiele innych zębów, które w innym przypadku byłyby do usunięcia. W niektórych wypadkach po zakończonym leczeniu endodontycznym może dochodzić do pojawienia się niewielkiego bólu, który jednak powinien przeminąć w ciągu tygodnia. W przypadku prawidłowo przeprowadzonego leczenia endodontycznego można uratować ząb i zachować jego funkcje na wiele kolejnych lat.

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem

Leczenie kanałowe jest skomplikowane i wymaga dużej ilości czasu. Kształt komór i korzeni w zębie może być różne, a ich oczyszczenie bywa trudne. Jeżeli zaś kanał zęba nie zostanie dokładnie oczyszczony, to leczenie endodontyczne może się nie powieść. Istnieje także ryzyko złamania się narzędzia endododntycznego w czasie opracowywania kanału. Z tego względu coraz częściej w endodoncji stosuje się mikroskop operacyjny, który pozwala na dokładne obejrzenie leczonego obszaru. Dzięki temu zwiększa się skuteczność leczenia endodontycznego.