Blog

Co warto wiedzieć o zębach mlecznych?

Pierwsze zęby, jakie pojawiają się u człowieka, to zęby mleczne. Warto znać kilka faktów na ich temat, by jeszcze na tym etapie zadbać o zdrowie zębów stałych.

Kiedy pojawiają się mleczaki?

Pojawienie się pierwszych zębów mlecznych jest bardzo indywidualne. U niektórych dzieci pierwszy ząb pojawić się może już około 4 miesiąca życia, jednak są i dzieci, które po pierwszym półroczu swojego życia nie mają nawet jednego ząbka. Do dentysty warto wybrać się z dzieckiem około pierwszego roku życia, jeżeli wówczas nie pojawił się ani jeden ząb mleczny.

Pielęgnacja zębów mlecznych

Od pojawienia się pierwszego zęba mlecznego należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Przede wszystkim nawet mleczaki należy myć specjalną szczoteczką i pastą bez fluoru. Kiedy tylko dziecko zacznie przejawiać chęć samodzielnego mycia zębów, wówczas należy mu pozwolić na próbowanie. Pamiętać jednak trzeba o tym, że rodzic musi poprawić umycie zębów, gdyż dziecko samodzielnie zrobi to niedokładnie. Mitem jest także fakt, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Jeżeli w mleczakach pojawi się próchnica, wówczas należy je wyleczyć, aby bakterie próchnicotwórcze nie rozprzestrzeniały się w jamie ustnej.

Dobre nawyki dla zdrowia zębów mlecznych

Aby zęby mleczne były zdrowe, należy pamiętać nie tylko o regularnym myciu zębów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co dziecko je. Zbyt duża ilość słodyczy, zwłaszcza oblepiających zęby, może spowodować pojawienie się próchnicy. Nie należy także pozwalać dziecku na zasypianie z butelką mleka w ustach, bez umycia zębów przed snem.