Blog

Złe nawyki, które mogą zniszczyć szkliwo

Troska o zęby powinna przejawiać się nie tylko w codziennej higienie jamy ustnej, lecz także w dbaniu o wyeliminowanie złych nawyków, które mogą spowodować uszkodzenia zębów, a zwłaszcza szkliwa.

Czym jest szkliwo?

Zadaniem szkliwa jest ochrona zęba przed uszkodzeniami zewnętrznymi, a także przed ścieraniem się zębów. Szkliwo jest najtwardszą tkanką w organizmie, jednak może ulec uszkodzeniu w różnych sytuacjach. Niestety bardzo często nasze złe nawyki powodują uszkodzenie szkliwa, co wpływa na kondycję i wygląd zębów. Czego należy więc unikać?

Nie szoruj zębów zbyt mocno

Prawidłowa technika szczotkowania zębów powinna opierać się na delikatnych ruchach wymiatających, nie zaś na szorowaniu zębów. Dla zdrowia zębów i dziąseł warto wymienić szczoteczkę manualną na taką o miękkim włosiu bądź wybrać delikatną, ale skuteczną szczoteczkę soniczną. Przy myciu zębów warto pamiętać także o tym, by nie robić tego od razu po zjedzeniu owoców. Kwasy w nich zawarte powodują rozmiękczanie szkliwa, więc szczotkowanie zębów bezpośrednio po wypiciu kwaśnego soku czy zjedzeniu owoców może skończyć się uszkodzeniem szkliwa. Warto odczekać z myciem zębów około trzydziestu minut.

Unikaj produktów niszczących szkliwo

Właściwe odżywianie ma ogromne znaczenie dla zdrowia zębów. Są jednak produkty, które regularnie spożywane, mogą uszkadzać szkliwo. Do takich produktów należą między innymi gazowane napoje, zwłaszcza te o wysokiej zawartości cukru, a także białe wino, które jest kwaśniejsze niż wino czerwone. Białe wino warto pić wyłącznie w czasie posiłku, gdyż wtedy wytwarzająca się ślina neutralizuje działanie kwasów.